Mi a négy major a golfban? Ismerd meg a versenyeket

A major bajnokságok a golf legrangosabb éves eseményei, amelyek közül minden hónapban egyet rendeznek áprilistól júliusig. Kérdezz meg bármelyik profi golfozót, és el fogja mondani, hogy nagyon szeretne egy major győzelmet az önéletrajzában, amikor eljön az ideje, hogy szögre akassza az ütőit.

A négy major egyikének megnyerése minden golfozó karrierjének csúcspontjának számít, és mindegyik óriási presztízzsel, történelemmel és pénzzel bír, ami a többi PGA Tour-versenyen egyszerűen nincs meg.

A 4 major a golfban:

• A Masters (április)
  • PGA Championship (május)
  • U.S Open (június)
  • The Open Championship (július)

The Masters

Az Augusta National Golf Clubban áprilisban megrendezett, a legendás golfozó Bobby Jones és a befektetési bankár Clifford Roberts által alapított The Masters az év első majorja, és számomra a legrangosabb mind közül.

Először 1934-ben játszották, és ez az egyetlen major, amelyet minden évben ugyanazon a pályán rendeznek. A festői Magnolia Lane feljárójával, a híresen gyors zöldekkel, a főversenyt megelőző par-3-as tornával és a Bajnokok vacsorájával, amelyet először Ben Hogan rendezett 1952-ben a korábbi bajnokok tiszteletére, a Masters olyan verseny, mint senki más.

A trófea mellé 1949 óta zöld kabátot is adnak, amely azt jelzi, hogy a győztes a klub tiszteletbeli tagjává vált. A dzsekit a helyszínen, Augusta-ban kell tartani, levenni tilos, kivéve, ha az aktuális bajnok az, aki 12 hónapig megtarthatja a dzsekit.

Horton Smith nyerte az első alkalommal megrendezett versenyt még 1934-ben, és 1500 dollárt vihetett haza a győzelemért. A jelenlegi Masters-bajnok nem más, mint Tiger Woods, aki 2019-ben 2.070.000 dollárt vihetett haza a győzelemért, és már 5 zöld kabátja van.

A verseny több szempontból is egyedülálló, nem más, mint a caddyk, akiknek saját egyenruhájuk van, amely fehér overallt, fehér teniszcipőt és zöld mestersapkát tartalmaz. Emellett a televíziós kábeleket a fairwayek alá temetik, hogy ne rontsák el a pálya lenyűgöző környezetét. A tévéhálózatok egyszerűen minden lyuknál bedugják a kameráikat.

Szomorú, hogy Augusta egy zártkörű tagsági klub, és ha nincs a gyorstárcsázón olyan személy, mint a Microsoft alapítója, Bill Gates vagy a volt külügyminiszter, Condoleezza Rice (mindketten tagok), akkor nincs sok esélyed arra, hogy játszhass az exkluzív pályán. Ha jegyet szerzel, hogy nézőként részt vehess az eseményen, akkor a legtöbben közülünk a legközelebb jutnak a gyönyörű azáleákhoz, amelyek az érintetlen pályákat és zöldeket övezik.

PGA Championship

A májusban játszott verseny az év második majorja, amelyet az Egyesült Államok különböző pályáin játszanak. Túlnyomórészt a keleti parton játsszák, New Yorkban 11 alkalommal rendezték meg. Idén, 2021-ben nyugatra megy, és a San Franciscó-i TPC Harding Parkban játsszák majd.

Ez az egyetlen olyan Major, amelyre nem hívják meg a vezető amatőr golfozókat, akik csak a másik három Major egyikének megnyerésével, vagy egy másik PGA Tour-verseny megnyerésével, szponzori mentesség révén biztosíthatják helyüket.

Az első PGA Championshipet 1916-ban a New York-i Siwanoy Country Clubban rendezték, és Jim Barnes nyerte meg. A pénzdíj akkoriban 500 dollár volt, és a győztes megkapta a fő trófeát is, amelyet a New York-i áruházmágnás, Rodman Wanamaker adományozott és róla nevezett el.

A Wanamaker-trófea egy igen impozáns ezüsttárgy, amely 34 fontot nyom, és átmérője a nyéltől a nyélig 27 hüvelyk. A trófeára 1916-tól 1959-ig a győztes hazai klubja vagy lakóhelye volt gravírozva. 1960 óta azonban az aktuális bajnok nevét és a rendező helyszínt vésik bele.

A trófea 1928 és 1930 között két évre eltűnt.

Az 1928-as bajnok, Walter Hagen győzelme után megkért egy taxisofőrt, hogy vigye el a szállodájába, de az nem érkezett meg. Végül abban a gyárban találták meg, ahol Hagen saját márkájú ütőit készíttette.

Most a győztes az eredeti Wanamaker-trófea másolatát kapja, mivel az eredeti a floridai PGA galériában van kiállítva. Emellett kapnak egy kisebb másolatot is, amelyet örökre megtarthatnak. Brooks Koepka a jelenlegi bajnok, aki 2018-ban és 2019-ben is megnyerte a versenyt.

U.S. Open

A United States Open Championship az év harmadik major versenye, amelyet júniusban, az apák napjával azonos hétvégén rendeznek. Az esemény helyszíne évről évre változik, és hagyományosan a négy major közül a legnehezebbként ismert.

Ez az egyetlen major, amelyet a PGA helyett az Egyesült Államok Golfszövetsége (USGA) rendez, és az esemény sok vitát vált ki, mivel sok játékos szerint a pálya kialakítása gyakran nagyon nehéz, ami a négy major közül a legkeményebb próbatételt jelenti a profik számára.

A tavalyi, 2019-es U.S. Openen volt az összes Major-bajnokság közül a legnagyobb nyereményalap, 12 500 000 dollárral. A keményebb pályakörülmények miatt ez azt jelenti, hogy a profiknak még jobban meg kell dolgozniuk a győzelemért. Szerintem jó látni, hogy időről időre küzdenek egy kicsit, és örömmel fogadják a szervezők által preferált nehezebb pályaszerkezetet.”

Az első U.S. Open 1895-ben került megrendezésre, így ez a legrégebbi major, amelyet az Egyesült Államokban rendeznek. A versenyt egy angol, Horace Rawlings nyerte meg, aki csak néhány hónappal korábban érkezett az Egyesült Államokba, hogy elkezdjen dolgozni a házigazda helyszínen. Ő volt az egyike a mindössze 11 versenyzőnek, és 150 dollárt, egy aranyérmet és a U.S. Open trófeát nyert.

1911 óta az eseményt túlnyomórészt amerikaiak nyerték, akiknek 85 alkalommal volt győztesük, szemben a 34 más országból származó győztessel. Gary Woodland a címvédő U.S. Open-bajnok.

A US Open volt 2017-ig az egyetlen major is, ahol az összes golfmajor közül a legmenőbb rájátszás volt. Ha két vagy több játékos döntetlenre állt az utolsó vasárnap, akkor a következő hétfőn visszatértek, hogy egy újabb teljes, 18 lyukú kört játsszanak. Ha a 18 lyuk után ismét döntetlenre álltak, akkor hirtelen halál formátumban játszottak, amíg végül győztes nem lett.

The Open Championship

Az év utolsó, júliusban megrendezett golf majorja a The Open Championship, más néven csak Open vagy The British Open. Ez az egyetlen major, amelyet az Egyesült Államokon kívül rendeznek, és egyben a világ legrégebbi golfversenye.

Az Egyesült Királyságban található 10 legjobb tengerparti links pályán rotációs rendszerben játszott verseny nevét onnan kapta, hogy a verseny állítólag ”nyitott” minden versenyző számára, legyen az profi vagy amatőr. Ez azonban a gyakorlatban nem így működik, mivel csak néhány kiválasztott vezető amatőr kap meghívást.

Az első versenyt 1860-ban játszották Skóciában, és a skót Willie Park Sr. nyerte meg. Ő egy “Challenge Belt” néven ismert, bokszoló stílusú övet kapott, amelyet Eglinton grófja adományozott.

A verseny győztese egyben az “Év bajnok golfozója” címet is kapta, amely a mai napig használatos és minden profi golfozó által nagyon keresett, áhított cím. Csak 1872-ben vezették be a híres Claret Jug-t, mint trófeát, a győztes éremmel együtt. Mindkettőt ma is átadják a győztesnek.

Az 1928-as PGA Championshipet megnyerő Walter Hagen volt az első amerikai születésű The Open Championship győztese 1922-ben. Ezt megelőzően minden győztes Skóciából vagy Angliából érkezett, kivéve az 1907-es versenyt, amelyet a francia Arnaud Massy nyert meg.

A golfpályák ismertek a gyakran próbára tevő körülményeikről, a szél pedig gyakran játszik szerves szerepet a versenyben. A szél sebessége és iránya annyira változhat a négy nap alatt, hogy a golfozónak gyakran minden egyes nap meg kell változtatnia a pálya játékmódját.

A greenek is a leglassabban fognak játszani a négy major közül, mivel a nagy szél veszélye miatt a golflabdák elmozdulnak. Ez további nehézségeket okoz, mivel a legtöbb játékos nem lesz hozzászokva a lassabb zöldek sebességéhez.”

Shane Lowry az aktuális “Év golfozója”, aki hazájában, az írországi Royal Portrushban szerezte meg a győzelmet. 2016-ig a teljes díjalapot mindig font sterlingben (£) fizették ki és adták át, de 2017-ben elfogadták, hogy az amerikai dollár ($) a legelterjedtebb valuta a golfban, és ennek megfelelően módosították.

A golf legkeresettebb díja

Minden győzelem különleges, de minden profi golfozó számára mindig lesz egy kis szomorúság a karrierje végén, ha nem a “Major bajnok” címet viseli. Each of the four majors is special for its own reasons and every golfer has their favorite, the one they would love to win.

Only five golfers have won the “grand slam” of golf, winning all 4 majors. Jack Nicklaus, Tiger Woods, Ben Hogan, Gary Player, and Gene Sarazen. With so much talent in the game today, and no one really dominating as these five did, it means that the list of “grand slam” winners will always be short and special.

Nick Lomas is the founder of GolfSpan, an avid golfer, not quite a pro but has over 15-years of experience playing and coaching golfers from all over the world. His mission is to bring the golfing community a better experience then it comes to choosing the right golf gear, and finding the right set up for your game.