Minden idők legnagyobb röplabda mérkőzései

Mi kell ahhoz, hogy valaki “Minden idők legnagyobb mérkőzése” legyen? Azt hiszem, egyszerűen szólva a mérkőzésnek magas színvonalúnak, nagy drámának és nagy színpadnak kell lennie. Az alábbiakban találsz néhány jelöltet, de természetesen nem ezek az egyedüliek.

HOLLANDIA – OLASZORSZÁG, FÉRFI OLIMPIA DÖNTŐ 1996 (3:2)

Minden idők legjobb mérkőzése még mindig az 1996-os Hollandia – Olaszország olimpiai döntő. Két sztárcsapat, mindkettő abszolút erőnléti csúcson, a legjobb formájukban játszva. Szavakkal nem lehet leírni azt a show-t. Nézd meg te magad.

follow volleycountry youtube

POLAND – SZERBIA ÉS MONTENEGRO, VILÁGBajnokság, Férfi elődöntő – 2005 (2:3)

Az első meccset nagyon jól kezdte Lengyelország a blokk felállításával és Markovics megállításával. A szerbek nem találták a receptet a kiváló Grzyb, Wlazly (támadás) és Kadziewicz (blokk) ellen. Grbit három ásza reményt adott a szerbeknek a szépítésre. A jobb játékuk és a lengyelek egyszerű hibái miatt 22:22-es, majd egy pillanattal később 23:23-as döntetlen lett a végeredmény. Milijkovic két hibája (automatikus játék és támadás) azonban Lengyelországnak adta az áhított győzelmet. A második szettben Lengyelország 5:2, 9:5-re vezetett. A szett ezen szakaszában Piotr Gruszka és Wojciech Grzyb kiemelkedett, de a blokk minősége sokkal rosszabb volt. A játszma végén, 22:19-nél Aleksandar Mitrović technikai szervát szerzett, 23:22-es eredmény jelent meg az eredményjelzőn. A következő pontokat Murek, Grbić és végül a szettlabdát Mariusz Wlazly szerezte. A harmadik szettben Goran Vujevic játékának köszönhetően Szerbia több ponttal vissza tudott ugrani. A lengyel csapat erőfeszítései ellenére a szerbek végül 25:20-ra nyertek. A következő összecsapáson, 8:10-es eredménnyel, a szerbek hibái lehetővé tették, hogy Lengyelország 10-es döntetlenre vezessen. A kedvező eredménynek azonban csak rövid ideig örülhettek, hiszen egy idő után 10:14-re kikaptak. Nikola Grbić egy látványos szervaasszal fejezte be a játékot, és a tie-break valósággá vált. Az utolsó szett a lengyelek hibás kezdésével kezdődött. Mariusz Wlazlynak gondjai voltak az akciók befejezésével, aminek következtében a szerbek 5:0-ra átvették a vezetést. A lengyel játékosoknak túl kevés erősségük volt ahhoz, hogy kiegyenlítsék a hátrányukat. Különösen Nikola Grbić, Aleksandar Mitrović és Ivan Milijković, akik az előző mérkőzéseken nem nyújtottak jó teljesítményt, bizonyultak a fehér-piros hóhéroknak. A tie-break 10:15-re végződött, és az egész mérkőzést a szerbek nyerték 2:3-ra. A mérkőzés legjobb játékosa Nikola Grbić, Szerbia és Montenegró csapatkapitánya volt, aki irányítóként játszva nem kevesebb, mint 12 “pontot” szerzett a számlájára.

POLNIA – OROSZORSZÁG, VB 2006 (3:2)

Nehéz, öt szettes mérkőzés után a lengyel röplabdázók 3-2-re legyőzték az orosz csapatot. A csoportkör döntő mérkőzése a lengyel csapatnak a világbajnokságon a legjobb négy közé jutást jelentette. Az első szettben a lengyel röplabdázók játékának legjobb eleme a szoros blokk volt. Az egyetlen játékos, aki sikeresen áttörte az orosz blokkot, Mariusz Wlazly volt, ennek ellenére 19:25-re elveszítették az első szettet. A második játszma pontról pontra való játékkal kezdődött. Wlazly továbbra is nagyon erősen támadott. A Sborna játékosai kíméletlenül kihasználták a növekedésből adódó előnyüket és a második technikai szünetnél már 16:11-re vezettek. A játékrész végén az oroszok megtalálták a receptet a Wlazly erős támadásaira. A második szett ugyanolyan eredménnyel zárult, mint az előző, és a lengyel csapat 0:2-re kikapott. A harmadik szettben Pawel Zagumny szárnyaló játéka jelentős gondot okozott az oroszoknak. Lengyelország megőrizte kétpontos előnyét, és a mérkőzésen először volt szettlabdájuk, amit nem is pazaroltak el, és 22-re nyerték a harmadik játszmát. Az ötödik szettben hat pontra nőtt a lengyelek előnye, az oroszok pedig tehetetlennek tűntek. Az utolsó pontot ebben a szettben Gruszka szerezte, és Lengyelország 20-ra nyert. Horror happy enddel. A tie-break első hosszú labdaváltása lengyel sikerrel zárult. Lengyelország gyakorlatilag hibátlanul játszott, míg az ellenfél egyre idegesebb lett. A mérkőzés utolsó pontját Grzegorz Szymanski támadása után szerezte, és a lengyel csapat megérdemelt győzelmének örülhetett.

POLNIA – OROSZORSZÁG, OLIMPIA 2008 (3:2)

A lengyel válogatott egyik legemlékezetesebb és legdrámaibb mérkőzése a 2008-as olimpián. Elképesztő csata Lengyelország és Oroszország között a tie-breakben. Lengyelország már 0:2-es hátrányban volt, de sikerült megfordítani az összecsapást. Az olimpia különleges torna a röplabdázók számára az olimpiai nyugdíj miatt. Mariusz Wlazły 23 pontjával a mérkőzés legjobb pontszerzője volt. Az utolsó szett 15:12-es eredménye bizonyította, hogy Lengyelország viszonylag erős csapat. Ez elég nagy szenzáció volt. Lengyelország legyőzte az abszolút favoritot. Érdekesség, hogy a Betclic bukmékernél egy promóciós kóddal, az underdog győzelmére 10 euróval fogadva 200 euró Betclic bónuszt lehetett nyerni.

BRAZÍL – USA, FÉRFI OLIMPIA DÖNTŐ 2008 (1:3)

A FIVB Világliga újdonsült bajnoka, az USA győzelemmel bizonyította minőségét az erő és a finomság, az ügyesség és a blöff, az egyéni energia és a csapatmunka mérkőzésén. Brazília, amely 1992-ben Barcelonában olimpiai aranyat is nyert, erőteljes szervákkal és rendíthetetlen védekezéssel uralta a nyitómeccset, köszönhetően a lenyűgöző Andre Hellernek és Giba kapitánynak. Az amerikaiak gyenge fogadtatásukért alig tudtak hatékony ellentámadásokat szervezni, 25-20-ra adták át a szettet. A második szettben az amerikai szélső, Clayton Stanley pusztító adogatásokkal és magasugró tüskékkel jelentkezett. A korai 8-1-es vezetésen belül maradva David Lee és William Priddy zseniális támadáshullámot indított a brazilok térfelén, és 20-15-re kiegyenlített. Giba ász szervái és spiccei segítettek Brazíliának felzárkózni 21-20-ra. De ismét Stanley volt az, aki két pontot szerzett egymás után, és 24-21-re szettlabdához jutott. Andre egy szettlabdát hárított egy ász szervával, de Stanley egy spiccel 25-22-re eldöntötte a szettet az USA számára. Az amerikaiak még jobb védekezéssel tartották meg a győzelmi lendületüket, és 25-21-re hozták a harmadik szettet. A negyedik szettben szorosan küzdött a két fél a 20-20-as döntetlenig, amikor Stanley két ütésblokkal törte meg a döntetlent, és 23-21-es amerikai vezetéshez segítette az amerikaiakat. Ryan Millar spike-ja egy pontot tett hozzá 24-22-re. Andre spike-kal hárított egy meccslabdát, de Stanley egy spike-kal megragadta a győzelmet az USA számára 25-23-ra.

POLNA – ARGENTINA, VILÁGKUPA 2018 (2:3)

A meccs ragyogóan indult Lengyelország számára – az argentinok még akkor sem fejezték be a támadásaikat, amikor az irányító Maximiliano Cavanna tisztázott a hálójukban, a labda újra és újra visszakerült lengyel oldalra. Az első technikai szünetben Lengyelország már 8:3-ra vezetett.

A Jakub Kochanowski egyetlen blokkja után Agustin Loserán 21:12 volt Lengyelország javára, és egyértelmű volt, hogy semmi rossz nem fog történni a csapattal. Lengyelország eredményesen fejezte be a szettet, Śliwka blokkjával Jose Luis Gonzalez ellen. A második szettben kevesebb agresszivitás volt a lengyel játékban, mint az elsőben, a támadásban is csökkent a hatékonyság, és ennek eredményeként Lengyelország Luciano De Cecco nem túl nehéz szervájával zsinórban hét pontot engedett Argentínának, és a szett kicsúszott a kezéből. Lengyelország 19:25-re elveszítette a második szettet a rivális ellen, amely a jó védekező játékon kívül nem sok mindent tudott felmutatni. A harmadik szettben Argentína volt az, amelyik magasabb játékkultúrát, nagyobb érettséget és okosságot mutatott, és végül megnyerte a szettet. A negyedik szettben az argentinok is kitettek magukért, jól vették az adogatást. Szalpuk 22:22-nél dobta be a passzlabdát a pályára. Lisandro Zanotti újabb szervájával betalált, és Lengyelország szettlabdához jutott. 25:23 és az első lengyel tie-break. Bár az ötödik szettben 14:11-re Lengyelország vezetett, riválisuk egyenlített, és Konarski blokkja után egy ponttal nyertek. A következő akciót Szalpuk nem fejezte be, az argentinok a kontrából betaláltak, és 16:14-re, az egész meccsen pedig 3:2-re nyertek.

Összefoglaló

Ezek voltak minden idők legjobb meccsei. Olyanok, amelyekre emlékezhettem, és a kedvenc röplabdázóimmal. Rengeteg izgalom, érzelem és fordulat. Szerinted mely meccseknek kellene helyet kapniuk ezen a listán?