Ce este Left on Base (LOB) în baseball?

În calitate de fan al baseball-ului, poate fi frustrant să vezi cum echipa ta primește o dublă în deschidere sau cum încarcă bazele, doar pentru ca echipa să nu mai înregistreze o altă lovitură, rămânând blocată cu o oală de gâscă pentru acea repriză. Ceea ce ați asistat este flagelul fanilor și al managerilor deopotrivă: alergători rămași la bază.

Ce sunt mai exact alergătorii rămași la bază?

Runners left on base (LOB), este o statistică care măsoară numărul de alergători rămași la bază la sfârșitul unei reprize, fără a lua în considerare orice alergător(i) scos(i) în timpul jocului final al unei reprize. Statistica este adesea folosită pentru a indica numărul de alergători rămași la bază pentru un întreg meci.

Statistica este folosită în mod obișnuit la nivelul fiecărui meci în parte, adesea pentru a deplânge înfrângerea unei echipe, un factor comun fiind alergătorii rămași la bază. Având în vedere acest lucru, vom arunca o privire asupra modului în care sunt determinați alergătorii lăsați la bază și care este un număr normal de văzut.

Ce sunt alergătorii lăsați la bază?

Într-un meci din MLB, este normal să vedem alergători blocați pe căile de bază la sfârșitul unei reprize, deși este nevoie de o anumită claritate cu privire la ceea ce constituie exact un alergător lăsat în bază.

Fugarii rămași pe bază sunt alergători care se află pe bază la sfârșitul unei reprize, care nu sunt forțați sau eliminați pentru a încheia o repriză. Numărul de alergători rămași la bază în fiecare repriză contribuie la un total de alergare.

Nota privind alergătorii rămași la bază care sunt retrași este importantă, deoarece va afecta numărul de alergători rămași la bază.

De exemplu, dacă există alergători la prima și a treia bază, dar alergătorul de la prima bază este prins în timp ce fură pentru a încheia repriza, atunci doar alergătorul de la a treia bază este considerat ca fiind lăsat la bază și se contabilizează doar un singur LOB pentru acel cadru.

Jocurile duble și triple intră și ele în această ecuație. Dacă bazele sunt încărcate și un joc dublu încheie repriza, atunci se înregistrează doar două LOB în loc de trei.

În afară de aceste particularități, calcularea LOB a alergătorilor este o sarcină destul de simplă.

Câți alergători sunt lăsați la bază într-un meci?

În fiecare meci din istoria ligii majore (din câte știm noi) a fost înregistrat cel puțin un alergător lăsat la bază într-un meci, deși numărul alergătorilor lăsați la bază variază datorită mai multor factori. Cu toate acestea, toți aceștia tind să se echilibreze de-a lungul unui sezon.

În Major League Baseball, o echipă are în mod obișnuit o medie de 6-7 alergători lăsați la bază într-un meci, cu o medie de 6,75 LOB pe echipă, pe meci în timpul sezonului 2019. Nu este neobișnuit să vedem meciuri în care cel puțin o echipă lasă zece sau mai mulți alergători la bază.

Din cauza naturii left on base și a modului în care tinde să se echilibreze de-a lungul unui sezon, există puține variații de la meci la meci. În 2019, Milwaukee Brewers a condus Major League Baseball cu o medie de 7,28 LOB pe meci.

La celălalt capăt al spectrului, Toronto Blue Jays a avut cele mai puține LOB, blocând o medie de 6,19 alergători pe meci.

Există totuși un motiv tangibil, dincolo de evenimentele aleatorii, care influențează aceste cifre. De obicei, echipele care lasă o mulțime de alergători la bază tind să aibă considerabil mai mulți alergători la început.

Acestea sunt echipe care tind să aibă mai multă ofensivă generală și, în special, vor merge mult și pe jos.

Din primele zece echipe care au lăsat cei mai mulți alergători în 2019, acele zece au avut o medie de 825 de alergări, în timp ce ultimele zece au avut doar o medie de 716 – și asta include totalul de 943 de la New York Yankees, liderul ligii.

Corespund alergătorii lăsați la bază victoriei?

După cum s-a spus în paragraful anterior, cele zece echipe care au lăsat cei mai mulți alergători la bază au marcat mult mai multe alergări decât cele aflate în cealaltă extremă.

Trebuie remarcat faptul că exact opusul se aplică în cazul aruncărilor, în sensul că cei care lasă cei mai puțini jucători pe bază tind să aibă mai mult succes.

Acest lucru se reduce la principiul că, mai ales pe parcursul unui sezon lung, echipele care au mai mulți jucători pe bază vor avea tendința de a înscrie mai multe puncte, iar echipele care permit mai puțini alergători vor permite mai puține alergări, ceea ce, atunci când sunt împerecheate împreună, rezultă, de obicei, în mai multe victorii.

La capetele cele mai extreme ale spectrului, dacă vă uitați la lista primelor 20 de echipe cu cei mai mulți alergători lăsați la bază într-un sezon, 16 dintre aceste echipe au înregistrat recorduri câștigătoare, șapte au ajuns în postsezon, patru au ajuns la World Series, iar două dintre ele, Cincinnati Reds din 1976 și Boston Red Sox din 2007, au câștigat World Series.

Pe de altă parte, dintre cele mai slabe 20 de echipe (într-un sezon complet, fără grevă) în ceea ce privește numărul de jucători lăsați la bază într-un sezon, doar șapte au avut recorduri câștigătoare și niciuna nu a ajuns în postsezon, iar șase dintre aceste echipe au pierdut 90 sau mai multe meciuri.

Ceea ce arată acest lucru este că, deși există o corelație generală între alergătorii lăsați la bază și victorie, prezicerea unui câștigător al Seriei Mondiale este departe de a fi la fel de simplă ca și cum te-ai uita la statisticile LOB.

Recorduri pentru Left on Base

• Cel mai mare număr de alergători lăsați la bază într-un meci de nouă reprize este de 20, stabilit de New York Yankees într-o înfrângere cu 13-7 pe 21 septembrie 1956, împotriva lui Boston Red Sox.
  • Cel mai mare număr de alergători lăsați la bază într-un meci de orice lungime este de 27, pe care Atlanta Braves l-a „realizat” într-un meci de 20 de reprize, pierdut cu 5-4 în fața celor de la Philadelphia Phillies pe 4 mai 1973.
  • Cel mai mare număr combinat de alergători lăsați la bază într-un meci este de 45, realizat de două ori. Prima dată a fost de către St. Louis Cardinals (20) și New York Mets (25) într-un meci de 25 de reprize pe 11 septembrie 1974. Texas Rangers (20) și Kansas City Royals (25) au repetat apoi isprava pe 6 iunie 1991, într-o afacere de 18 reprize.
  • Recordul de nouă reprize pentru numărul combinat de alergători lăsați la bază este de 30, realizat de trei ori. Mai întâi New York Yankees (15) și Chicago White Sox (15) pe 27 august 1935, apoi Washington Senators și Los Angeles Angels pe 21 iulie 1961 și, în cele din urmă, Miami Marlins (17) și Washington Nationals (13) pe 8 iulie 2018.
  • Recordul pentru cei mai mulți alergători lăsați pe bază într-un sezon este de 1.334 (8,5 pe meci), stabilit de 1941 St. Louis Browns, care a terminat 70-84.
  • Cel mai puțin lăsat pe bază de o echipă într-un sezon care nu a fost scurtat este 1957 Kansas City Athletics, care a lăsat 925 (6,0 pe meci) și a mers 59-94. Cei de la San Diego Padres din 2016 (965 LOB) au cel mai mic total pe meci, lăsând 5,96 pe meci într-un sezon 68-94.