Cele mai mari meciuri de volei din toate timpurile

De ce este nevoie pentru a fi „Cel mai mare meci din toate timpurile”? Cred că, pur și simplu vorbind, meciul trebuie să aibă o calitate ridicată, un dramatism deosebit și o scenă mare. Mai jos veți găsi câțiva candidați, dar aceștia nu sunt, bineînțeles, singurii.

OLANDA – ITALIA, FINALA OLIMPICĂ MASCULINĂ 1996 (3:2)

Cel mai bun meci din toate timpurile rămâne finala olimpică Olanda – Italia din 1996. Două echipe pline de vedete, ambele la vârful absolut al puterilor, jucând în cea mai bună formă a lor. Nu există cuvinte pentru a descrie acel spectacol. Vedeți-l singur.

follow volleycountry youtube

POLONIA – SERBIA ȘI MONTENEGRO, LIGA MONDIALĂ, SEMIFINALA MASCULINĂ – FINALA 2005 (2:3)

Polonia a început foarte bine primul meci prin înființarea blocului și oprirea lui Marković. Sârbii nu au reușit să găsească rețeta pentru excelenții Grzyb, Wlazly (atac) și Kadziewicz (blocaj). Cei trei ași ai lui Grbit le-au dat sârbilor speranța să recupereze pierderile. Jocul lor mai bun și greșelile simple ale Poloniei au făcut ca rezultatul să fie o remiză 22:22, iar un moment mai târziu 23:23. Cu toate acestea, cele două greșeli ale lui Milijkovic (autoplay și atac) au oferit Poloniei victoria mult râvnită. În setul al doilea, Polonia a fost condusă cu 5:2, respectiv 9:5. În această fază a setului, Piotr Gruszka și Wojciech Grzyb s-au remarcat, dar calitatea blocului a fost mult mai slabă. În finalul meciului, la 22:19, Aleksandar Mitrović a marcat un serviciu tehnic, iar pe tabela de marcaj a apărut rezultatul 23:22. Următoarele puncte au fost marcate de Murek, Grbić și, în cele din urmă, la minge de set, Mariusz Wlazly. În setul al treilea, jocul lui Goran Vujevic a permis Serbiei să se distanțeze la câteva puncte. În ciuda eforturilor depuse de echipa poloneză, sârbii s-au impus în cele din urmă cu 25:20. În următoarea confruntare, cu rezultatul de 8:10, greșelile sârbilor au permis Poloniei să conducă la egalitate la 10. Cu toate acestea, ei s-au bucurat de un rezultat favorabil pentru o perioadă scurtă de timp, deoarece după un timp au pierdut cu 10:14. Nikola Grbić a încheiat meciul cu un as spectaculos la serviciu, iar tie-break-ul a devenit realitate. Ultimul set a început cu un start fals al Poloniei. Mariusz Wlazly a avut probleme la finalizarea acțiunilor sale, drept urmare sârbii au preluat conducerea cu 5:0. Jucătorii polonezi au avut prea puține puncte forte de partea lor pentru a compensa pierderile. În special Nikola Grbić, Aleksandar Mitrović și Ivan Milijković, care nu au avut o prestație bună în meciurile precedente, s-au dovedit a fi călăii alb-roșiilor. Tie-break-ul s-a încheiat cu 10:15, iar întregul meci a fost câștigat de sârbi cu 2:3. Cel mai bun jucător al partidei a fost Nikola Grbić, căpitanul Serbiei și Muntenegrului, care, jucând pe postul de fundaș, a marcat nu mai puțin de 12 „puncte” în contul său.

POLONIA – RUSIA, CUPA MONDIALĂ 2006 (3:2)

După un meci greu, în cinci seturi, voleibaliștii polonezi au învins cu 3-2 echipa Rusiei. Meciul decisiv din faza grupelor a adus echipei poloneze promovarea în optimile Campionatului Mondial. În primul set, cel mai bun element al jocului voleibaliștilor polonezi a fost un blocaj strâns. Singurul jucător care a reușit să străpungă cu succes blocajul rușilor a fost Mariusz Wlazly, dar, în ciuda acestui fapt, au pierdut primul set cu 19:25. Al doilea set a început cu un joc punct cu punct. Wlazly a atacat în continuare foarte puternic. Jucătorii lui Sborna au folosit fără milă avantajul creșterii și la a doua pauză tehnică conduceau cu 16:11. Pe final de meci, rușii au găsit rețeta atacurilor puternice ale lui Wlazly. Al doilea set s-a încheiat cu același rezultat ca și cel precedent, iar echipa poloneză pierdea cu 0:2. În setul al treilea, jocul înălțător al lui Pawel Zagumny a cauzat probleme semnificative rușilor. Polonia a menținut un avantaj de două puncte și pentru prima dată în acest meci a avut o minge de set, pe care nu a irosit-o, și a câștigat al treilea game la 22. Avantajul echipei poloneze în setul al cincilea a crescut la șase puncte, iar rușii păreau neajutorați. Ultimul punct din acest set a fost marcat de Gruszka, iar Polonia s-a impus la 20. Horror cu final fericit. Primul schimb de mingi lungi din tie-break s-a încheiat cu succesul Poloniei. Polonia a jucat practic impecabil, în timp ce adversarele au devenit din ce în ce mai nervoase. Ultimul punct din acest meci a fost marcat după atacul lui Grzegorz Szymanski, iar echipa poloneză s-a putut bucura de o victorie binemeritată.

POLONIA – RUSIA, OLIMPIADA 2008 (3:2)

Unul dintre cele mai memorabile și dramatice meciuri ale naționalei poloneze la Olimpiada din 2008. Bătălie incredibilă între Polonia și Rusia în tie-break. Polonia pierdea deja cu 0:2, dar a reușit să întoarcă soarta acestei confruntări. Jocurile Olimpice sunt un turneu special pentru jucătorii de volei din cauza pensiunii olimpice. Mariusz Wlazły, cu 23 de puncte, a fost cel mai bun marcator al acestui meci. Rezultatul ultimului set, 15:12, a demonstrat că Polonia este o echipă relativ puternică. A fost ceva de senzație. Polonia a învins favorita absolută. Interesant este că la casa de pariuri Betclic, cu un cod promoțional, pariind pe victoria outsiderului de 10 euro, puteai câștiga 200 de euro din bonusul Betclic.

BRAZIL – SUA, FINALA OLIMPICĂ MASCULINĂ 2008 (1:3)

Recenta campioană încoronată în Liga Mondială FIVB, SUA, și-a dovedit calitatea printr-o victorie în acest meci de forță și delicatețe, de îndemânare și cacealma, de energie individuală și muncă de echipă. Brazilia, care a cucerit și aurul olimpic în 1992, la Barcelona, a dominat debutul meciului cu servicii puternice și o apărare de neclintit, grație uimitorului Andre Heller și căpitanului Giba. Americanii au reușit cu greu să organizeze contraatacuri eficiente pentru primirea lor slabă, cedând setul cu 25-20. Aripa americană Clayton Stanley a venit în ajutor în setul al doilea cu servicii devastatoare și lovituri cu sărituri înalte. Rămânând la un avans timpuriu de 8-1, David Lee și William Priddy au lansat un val strălucit de atacuri pe terenul brazilian pentru a egala până la 20-15. Serviciile cu as și crampoanele lui Giba au ajutat Brazilia să recupereze până la 21-20. Dar Stanley a fost din nou cel care a marcat două puncte la rând pentru a prelua mingea de set 24-21. Andre a salvat o minge de set cu un as la serviciu, dar Stanley a rezolvat setul pentru SUA cu 25-22 cu un smash. Americanii și-au păstrat ritmul de victorie cu o apărare și mai bună pentru a lua setul al treilea cu 25-21. Cele două formații s-au luptat strâns în setul al patrulea înainte de o egalitate la 20-20, când Stanley a rupt egalitatea și i-a ajutat pe americani să conducă cu 23-21 cu două blocaje. Smash-ul lui Ryan Millar a adăugat un punct și a dus scorul la 24-22. Andre a salvat o minge de meci cu un smash, dar Stanley a prins victoria pentru SUA cu 25-23 cu un smash.

POLONIA – ARGENTINA, CUPA MONDIALĂ 2018 (2:3)

Jocul a început strălucit pentru Polonia – argentinienii nu și-au încheiat atacurile nici măcar atunci când fundașul Maximiliano Cavanna le curăța fileul, mingea revenind de nenumărate ori în tabăra poloneză. În timpul primei pauze tehnice, Polonia conducea deja cu 8:3.

După un singur blocaj al lui Jakub Kochanowski asupra lui Agustin Losera, a fost 21:12 pentru Polonia și era clar că nimic rău nu se va întâmpla cu echipa. Polonia a terminat setul într-un mod eficient, cu blocajul lui Śliwka asupra lui Jose Luis Gonzalez. În setul al doilea a fost mai puțină agresivitate în jocul Poloniei decât în primul set, eficacitatea în atac a scăzut și ea și ca urmare Polonia a lăsat Argentina să obțină șapte puncte la rând cu un serviciu nu prea dificil al lui Luciano De Cecco și setul a scăpat de sub control. Polonia a pierdut setul al doilea cu 19:25 în fața unei rivale care, în afară de un joc bun în apărare, nu a avut prea multe de oferit. În setul al treilea, Argentina a fost cea care a dat dovadă de o cultură de joc superioară, mai multă maturitate și inteligență și a câștigat în cele din urmă setul. În setul al patrulea argentinienii și-au jucat rolul, au preluat bine serviciul. La 22:22, Szalpuk a aruncat mingea de trecere în teren. A marcat Lisandro Zanotti cu un alt serviciu și Polonia a avut o minge de set. 25:23 și primul tie-break polonez. Deși Polonia conducea în setul al cincilea cu 14:11, rivalii i-au egalat, iar după blocajul lui Konarski au câștigat la un punct. Szalpuk nu a finalizat următoarea acțiune, argentinienii au punctat pe contraatac și s-au impus cu 16:14, iar la finalul meciului cu 3:2.

CONCLUZII

Acestea au fost cele mai bune meciuri ale mele din toate timpurile. Cele pe care mi le-am putut aminti și cu voleibaliștii mei preferați. Multă senzație, emoții și răsturnări de situație. Ce meciuri credeți că ar trebui să aibă loc pe această listă?