Pittsburgh Soccer Now

PIAA Class 4A Boys Soccer Final

FINAL: Seneca Valley 2, Neshaminy 1

Rezumat al meciului

Încă o dată, Seneca Valley nu s-a panicat atunci când a fost condusă la începutul unui meci.

Zach LaValle a marcat 36 de secunde în a doua repriză de prelungiri pentru a le oferi celor de la Raiders o victorie cu 2-1 asupra lui Neshaminy sâmbătă seara în finala de fotbal pentru băieți din clasa 4A PIAA la Hersheypark Stadium.

Aceasta a fost prima victorie la titlul PIAA pentru George Williams și pentru programul de fotbal Seneca Valley – unde a câștigat 305 meciuri.

Luke Simpson a asistat la golul câștigător, care a venit dintr-o aruncare de la linia de tușă stângă la aproximativ 10 metri de poartă. LaValle a trimis mingea cu capul în interiorul stâlpului stâng pe lângă portarul lui Neshaminy, Logan Gildea.

Cei de la Raiders (17-1-1), la fel ca în meciul de campionat WPIAL de acum două săptămâni – au răbufnit din spate.

Golul lui Jose Rivera la începutul primei reprize i-a dat lui Neshaminy un avantaj de 1-0.

Neshaminy (13-2-2), campionul Districtului I, a suferit o pierdere majoră cu 10 secunde rămase din repriză când portarul titular Trevor Rush a părăsit jocul cu o accidentare la șold. El nu s-a mai întors. Rush a făcut cinci salvări înainte de a-și face ieșirea.

Său de rezervă, Logan Gildea, a depus un efort solid și nu a putut fi criticat la niciunul dintre golurile Raiders.

The Raiders a obținut egalarea în minutul 50 când Nathan Eastgate – după ce a primit o minge de la LaValle.

Eastgate a egalat meciul și a declanșat o luptă dură și intensă pentru restul meciului, care s-a desfășurat în cea de-a doua repriză de prelungiri.

Și atunci șutul lui LaValle a ajuns în spatele porții.

„Ca educator, ca antrenor, intri în acest lucru dorind să-i ajuți pe elevi să învețe și să devină mai buni”, a declarat Willams pentru Pittsburgh Tribune-Review după meci. „O mare parte din satisfacție este doar asta. Să vezi o echipă la început de sezon. Să începi cu ei și să lucrezi la lucruri și să îi vezi cum devin din ce în ce mai buni și mai buni și mai buni.

„Să îi poți vedea, în special un grup de băieți grozavi ca acesta, să experimenteze acest tip de succes și să poți ști că, sperăm, am ajutat într-un mod mic, este cel mai satisfăcător lucru. Chiar este.”

Gameday Updates

93′ – Șansă mare pentru SV. Un joc bun de pase îl pregătește pe Nathan Eastgate pentru o lovitură. El a încercat să o încolăcească, dar a lovit-o plat, așa că s-a dus departe.

89′ – Jose Rivera a fost numit offside. Nu a fost totuși…

80′ – În regulă, a început primul OT. A mai rămas 1 gol în acest sezon, cine îl primește? Sau mergem la PK’s…

74′ – Mason Baldwin de la SV primește un cartonaș galben.

62′ – Gavin Rowan primește acum un cartonaș galben pentru că a împins un jucător din spate în portar.

59′ – Fault asupra lui Gavin Rowan. Jucătorul pe care l-a bătut aproape l-a lovit cu piciorul în cap. Nu sunt foarte sigur ce a cerut arbitrul acolo.

50′ – SENECA VALLEY Egalitate!!! Zack Lavalle pe partea stângă centrează și Nathan Eastgate finalizează! Al 15-lea gol al sezonului al lui Eastgate și al 8-lea assist al lui Lavalle.

47′ – Seneca Valley cu unele dintre cele mai bune pase ale lor chiar acolo până acum în acest meci. Câștigând și mingi 50/50.

41′ – Se pare că portarul Neshaminy, Trevor Rush, a ieșit acum. Ar putea avea o accidentare la șold.

40′ – A doua repriză a început. Ultimul meci de fotbal aici în Hershey, PA. Ultimul meci al anului…

38′ – Lou Salmi cu un placaj mare. A împiedicat Seneca Valley să aibă un 2 contra 1.

35′ – Seneca Valley cu 7 faulturi până acum. Cel puțin 6 din câte îmi amintesc se întâmplă în propria lor zonă. Nu se poate renunța la atâtea mingi fixe.

25′ – Trevor Rush portarul lui Neshaminy lovește mingea cu piciorul când lovește. Rareori văd jucători de liceu care să facă asta. Este nevoie de multă practică pentru a face asta în mod constant bine.

15′ – Seneca Valley face destul de multe înlocuiri. Ei au o bancă adâncă. Neshaminy menține presiunea.

8′ – GOL PENTRU NESHAMINY!!! Manny Weagba mergând pe partea dreaptă i-a pasat lui Jose Rivera. Rivera a luat o închidere care a ricoșat norocos de la un apărător și a intrat. El a marcat și în semifinală. Doar un boboc.

Actualizări în ziua meciului

Veziți aici pentru actualizări despre meci după ce acesta va începe.

Avansare meci

George Williams a câștigat multe meciuri importante în cariera sa de antrenor. De fapt, anul acesta a atins o bornă impresionantă de 300 de victorii ca antrenor al lui Seneca Valley. Dar singura victorie care i-a scăpat este aducerea acasă a unei victorii de titlu PIAA de la Hershey.

Pentru a doua oară în cinci ani, Williams conduce Seneca Valley în finala statală În urmă cu cinci ani, Raiders a pierdut în fața Central Bucks East.

Mojo-ul lui Seneca Valley prin acest sezon este forța sa în numere – deoarece Williams rotește în mod regulat 20 de jucători în și în afara liniei de joc.

Când urmăresc Seneca Valley, antrenorii adversari au observat că atunci când intră și ies cu patru sau cinci jucători la un moment dat, a existat o scădere mică.

Un exemplu perfect al modului în care banca SV poate face diferența, la începutul meciului său din semifinala WPIAL împotriva campionului Secțiunii 3 Norwin, au fost conduși cu 1-0 devreme după un gol din lovitură de pedeapsă.

Aceasta nu a fost o problemă pentru Seneca Valley. Ei au adus un val de înlocuitori care au ajutat la răsturnarea unei schimbări de moment al meciului.

Așa, în decurs de 10 minute, Seneca a marcat de două ori. Lovitura lui Luke Simpson a egalat meciul, apoi finalizarea tehnică a lui Nathan Prex de la marginea căsuței de poartă le-a dat conducerea în minutul 23. Ben Marquardt a contribuit cu asistențe la ambele goluri marcate de jucătorii care au ieșit de pe bancă.

În cele din urmă aveau să mai înscrie încă trei goluri în a doua repriză, uzând Norwin în drumul său spre o victorie convingătoare de 5-1.

Ca în cazul majorității echipelor care au ajuns în acest punct, au jucat cel mai bun fotbal al lor la momentul potrivit. De la o întindere de meciuri back-to-back din Secțiunea 1-4A: un egal 1-1 cu North Allegheny pe 22 septembrie și o pierdere de 2-1 la Butler două zile mai târziu, au câștigat 13 la rând.

Pentru o echipă cu un mare echilibru de conducere senior și contribuitori subclasați, a fost un super sophomore, Beaux Lizewski, care a produs unele dintre cele mai mari goluri. Trucul hat trick al lui Lizewski, inclusiv câștigătorul meciului în prelungiri duble, a ridicat Seneca Valley într-o victorie în jocul de titlu WPIAL asupra Peters Township.

Punând un Beaux pe ea: Seneca Valley recuperează titlul la băieți 4A pe o lovitură de departajare a Sophomore’s OT Strike

De la câștigarea titlului WPIAL pe 7 noiembrie, Seneca Valley a învins State College, 6-0, și Cumberland Valley, 1-0 pentru a ajunge la Hershey cu contribuții de la mulți. Seniorul Zach LaValle a deschis drumul cu două goluri în victoria din sferturile de finală PIAA asupra lui State College, în timp ce juniorul Nathan Prex a marcat unicul gol al semifinalei în victoria cu 1-0 pentru Raiders asupra lui Cumberland Valley.

Acum, Seneca Valley se confruntă cu ultima sa provocare împotriva lui Neshaminy, care a învins Emmaus, 2-1 în prelungiri în semifinala PIAA.

Este primul meci pentru titlul PIAA pentru Neshaminy în 26 de ani. Ei au egalat Bethel Park, 1-1, și au fost declarați co-campioni în 1996. Acest lucru a fost înainte ca statul să folosească loviturile de pedeapsă pentru a rupe egalitățile după prelungiri. Neshaminy a câștigat titlul PIAA de trei ori (1982, 1984, 1994).

Neshaminy a intrat în playoff ca fiind cap de serie nr. 7 în turneul District 1. Cu toate acestea, s-au încins la momentul potrivit, învingând Great Valley nr. 10, Pennsbury nr. 15, North Penn nr. 6 și, în cele din urmă, Pennridge nr. 12 în finala districtului.

După ce au ajuns în PIAA, au avut norocul de a obține un bye până în semifinale. Marți, Neshaminy a depășit Emmaus în prelungiri pentru a avansa în finală. Proaspătul A.J. Rivera a egalat cu puțin peste 15 minute rămase din a doua repriză, iar juniorul Connor Steele a marcat golul câștigător, primul gol al carierei sale.

Neshaminy poate că a avut timp liber suplimentar între câștigarea finalei districtuale și jocul în semifinala PIAA, dar acum se va confrunta cu o echipă care le va testa tăria de caracter, mai ales în finalul meciului. Fiecare adversar de până acum care a dus-o la Seneca Valley în postsezon, chiar și Peters Twp, care a construit un avantaj de 3-1 în finala WPIAL, s-au ofilit după 80 de minute.

Poate Seneca Valley să mai reziste încă un adversar?