Fotbalový tým Landona Donovana se po druhé urážce během několika týdnů odhlásil

V tomto článku ze 4. března, 2020 trenér týmu San Diego Loyal Landon Donovan (vlevo) sedí vedle asistentů trenéra Natea Millera (uprostřed) a Carrie Taylorové během utkání v kalifornském městě Chula Vista. Těsně před poločasovou přestávkou ve středu 30. září 2020 a za stavu, kdy San Diego vedlo 3:1, odešel Donovanův expanzivní tým Loyal ze hřiště a vzdal se zápasu druhé ligy USL poté, co otevřeně homosexuálnímu záložníkovi Collinu Martinovi údajně jeden z hráčů Phoenixu řekl homofobní urážku. (AP Photo/Gregory Bull, File)

SAN DIEGO – Hráči San Diega Loyal a Phoenixu Rising plánovali v 71. minutě přerušit zápas druhé divize USL a držet v ruce nápis: „Budu mluvit. Budu jednat.“

K tomu však nedošlo.

Těsně před poločasovou přestávkou středečního zápasu a za stavu, kdy San Diego vedlo 3:1, odešli svěřenci trenéra Landona Donovana z hřiště a vzdali se zápasu poté, co otevřeně homosexuálnímu záložníkovi Collinu Martinovi údajně jeden z hráčů Phoenixu řekl homofobní urážku.

Přišlo to týden poté, co Loyal požádal o kontumaci remízy 1:1 na hřišti Los Angeles Galaxy II, protože Elijah Martin ze San Diega byl v 71. minutě nazván rasistickou urážkou.

Donovan prohlásil, že nemělo smysl čekat až do středečního zápasu, aby podnikl kroky, nebo dokonce aby se dostal do 71. minuty a držel nápis.

„Pokud to řekneme a budeme nosit pásky na rukou,“ řekl Donovan ve čtvrtek, „a budeme nosit duhové barvy během června a pásky BLM a klečet před zápasy, je to skvělé. Ale až přijde skutečný okamžik a my nebudeme jednat, pak jsme všichni spoluviníky.“

Kdyby Lojálové pokračovali ve středečním zápase a vyhráli, měli by velkou šanci, že se dostanou do play-off.

Nyní pro ně sezona skončila.

Donovan, bývalá hvězda Redlands East Valley High, MLS a amerického národního týmu, řekl, že je „alarmující, že se to stalo dvakrát za sebou. Mimochodem, kolikrát se už stalo, že někdo něco neřekl?“ řekl.

„Vím, že panuje názor, že: ‚Ale vždyť je to jen slovo, o nic nejde,'“ dodal Donovan. „Ale můj problém je v tom, že jsem včera večer seděl v šatně a 30 minut sledoval Collina Martina s hlavou v dlaních, chci říct, že mu to všechno opravdu zlomilo srdce.

„Zapomeňte na to, ano, na tu urážku, ano, na to, jak všichni reagovali. Musíte si uvědomit, že se také cítí špatně, protože jsme teď ztratili zápas kvůli něčemu, co se stalo jemu. Chce si zahrát. Hraje nejlepší fotbal ve svém životě. I kvůli tomu se cítí špatně. On nic neudělal. Je to skutečný lidský život, který je ovlivněn.

„Takže říkat: ‚Je to jen slovo, smiř se s tím,‘ nebo: ‚Na tom nezáleží, je to součást hry,‘ to je prostě nepřijatelné.““

Donovan řekl, že měl pocit, že odchod ze hřiště měl větší dopad než porážka Phoenixu na výsledkové tabuli.

„Problém je v tom, že jediným způsobem, jak dosáhnout změny, je udělat něco drastického,“ řekl.

Loyal v prohlášení uvedl, že hráči a trenéři urážky slyšeli, ale rozhodčí zápasu s tím nic neudělali.

Když Loyal v červenci po pandemickém výpadku obnovil hru, hráči nosili náhradní dresy s nápisem „Na černých životech záleží“ na zádech.

Donovan si nebyl jistý žádným postihem ze strany ligového úřadu a řekl, že ho nezajímá, jestli nějaký přijde.

„Ani v nejmenším,“ řekl.

V prohlášení USL se uvádí, že vyšetřuje, co se stalo, a že „urážlivé výrazy jakéhokoli typu nemají v naší společnosti absolutně žádné místo a nebudou v zápasech USL tolerovány“.

Liga také uvedla, že každý majitel, vedoucí pracovník, hráč a zaměstnanec projde před sezónou 2021 komplexním školením o citlivosti a že spolupracuje s hráčskou asociací a Asociací černošských hráčů USL na zavedení přísnějších trestů pro každého, u koho se zjistí, že použil vulgární a urážlivé výrazy.