Jaké jsou čtyři hlavní golfové disciplíny? Poznejte své turnaje

Šampionáty major jsou nejprestižnějšími každoročními událostmi v golfu a každý měsíc od dubna do července se koná jeden z nich. Zeptejte se kteréhokoli profesionálního golfisty a řekne vám, že by rád měl ve svém životopise vítězství na majoru, až přijde čas pověsit hole na hřebík.

Vítězství na jednom ze čtyř majorů je považováno za vrchol kariéry každého golfisty a každý z nich má obrovskou prestiž, historii a peníze, které ostatní turnaje PGA Tour prostě nemají.

Čtyři majory v golfu jsou:

• The Masters (duben)
  • PGA Championship (květen)
  • U.S Open (červen)
  • The Open Championship (červenec)

The Masters

The Masters, který se koná v dubnu v golfovém klubu Augusta National a který založili legendární golfista Bobby Jones a investiční bankéř Clifford Roberts, je prvním majorem roku a pro mě nejprestižnějším ze všech.

Poprvé se hrál v roce 1934 a je to jediný major, který se hraje každý rok na stejném hřišti. Díky malebné příjezdové cestě Magnolia lane, proslulým rychlým greenům, turnaji s parem 3, který předchází hlavnímu turnaji, a večeři šampionů, kterou poprvé uspořádal Ben Hogan v roce 1952 na počest minulých šampionů, je The Masters turnajem jako žádný jiný.

Od roku 1949 se vedle trofeje uděluje i zelené sako, které znamená, že se vítěz stal čestným členem klubu. Sako musí být uschováno na místě v Augustě, sundávání saka je zakázáno, pokud nejste současným šampionem, který si sako může ponechat po dobu 12 měsíců.

Horton Smith vyhrál historicky první turnaj již v roce 1934 a za vítězství si odnesl 1500 dolarů. Současným šampionem Masters není nikdo jiný než Tiger Woods, který si za vítězství v roce 2019 odnesl 2 070 000 dolarů a nyní má 5 zelených sak.

Tento turnaj je jedinečný v mnoha ohledech, v žádném však ne více než pro caddies, kteří mají svou vlastní uniformu, která zahrnuje bílý overal, bílé tenisky a zelenou mistrovskou čepici. Také televizní kabely jsou zakopány pod fairwayemi, aby nekazily úchvatné prostředí hřiště. Televizní stanice jednoduše zapojí své kamery na každé jamce.

Smutné je, že Augusta je soukromý klub pro členy, a pokud nemáte na rychlém vytáčení takové osobnosti, jako je zakladatel Microsoftu Bill Gates nebo bývalá ministryně zahraničí Condoleezza Riceová (oba jsou členy), pak nemáte velkou šanci dostat se na toto exkluzivní hřiště. Získání vstupenky jako divák na tuto událost je pro většinu z nás nejbližší příležitostí, jak se dostat k nádherným azalkám, které obklopují nedotčené fairwaye a greeny.

PGA Championship

Hraje se v květnu, je to druhý major v roce a hraje se na různých hřištích po celých USA. Převážně se hraje na východním pobřeží, v New Yorku se konal již jedenáctkrát. Letos v roce 2021 se přesune na západ a bude se hrát na hřišti TPC Harding Park v San Franciscu.

Jedná se o jediný major, na který nejsou zváni přední amatérští golfisté, kteří si mohou zajistit účast pouze vítězstvím na některém z dalších tří majorů nebo vítězstvím na jiném turnaji PGA tour díky sponzorské výjimce.

První PGA Championship se konal v roce 1916 v Siwanoy Country Clubu v New Yorku a vyhrál ho Jim Barnes. Peněžní odměna tehdy činila 500 dolarů a vítěz získal také hlavní trofej, kterou věnoval a pojmenoval po newyorském magnátovi obchodního domu Rodmanu Wanamakerovi.

Wanamakerova trofej je poměrně impozantní kus stříbra, váží 34 liber a její průměr od rukojeti k rukojeti je 27 palců. Od roku 1916 do roku 1959 byl na trofeji vyryt domovský klub nebo sídlo vítěze. Od roku 1960 je však na ní vyryto jméno aktuálního šampiona a místo konání turnaje.

Trofej se v letech 1928 až 1930 na dva roky ztratila.

Po vítězství v roce 1928 požádal šampion Walter Hagen taxikáře, aby mu ji přivezl do hotelu, kam však nedorazila. Nakonec byla nalezena v továrně, kde si Hagen nechával vyrábět hole své vlastní značky.

Dnes vítěz získává repliku původní Wanamakerovy trofeje, protože originál je vystaven v galerii PGA na Floridě. Dostane také menší repliku, kterou si může navždy ponechat. Současným šampionem je Brooks Koepka, který tuto událost vyhrál jak v roce 2018, tak v roce 2019.

U.S. Open

United States Open Championship je třetím major turnajem roku, který se koná v červnu o stejném víkendu jako Den otců. Místo konání se rok od roku mění a je tradičně známé jako nejtěžší ze všech čtyř majorů.

Jedná se o jediný major pořádaný golfovou asociací Spojených států (USGA) namísto PGA a tato událost vyvolává mnoho kontroverzí, protože mnoho hráčů se domnívá, že nastavení hřiště je často velmi obtížné, což má za následek nejtěžší zkoušku ze všech čtyř majorů pro profesionály.

V loňském roce 2019 měl US Open největší prémiový fond ze všech major šampionátů s bankou 12 500 000 dolarů. Vzhledem k náročnějším podmínkám na hřišti to znamená, že profesionálové musí na vítězství pracovat o něco tvrději. Myslím, že je příjemné vidět, jak čas od času trochu bojují a vítají obtížnější nastavení hřiště, kterému dávají přednost organizátoři akce.

První ročník U.S. Open se konal v roce 1895, což z něj dělá nejstarší major pořádaný ve Spojených státech. Vyhrál ho Angličan Horace Rawlings, který přijel do USA jen o několik měsíců dříve, aby začal pracovat v hostitelském areálu. Byl jedním z pouhých 11 účastníků turnaje a získal 150 dolarů, zlatou medaili a trofej U.S. Open.

Od roku 1911 vyhrávají turnaj převážně Američané, kteří měli vítěze 85krát, zatímco vítězů z jiných zemí bylo 34. Gary Woodland je obhájcem titulu šampiona U.S. Open.

US Open byl také až do roku 2017 jediným majorem, který měl nejpohodovější play-off ze všech golfových majorů. Pokud měli dva nebo více hráčů v závěrečné neděli nerozhodný výsledek, vraceli se následující pondělí, aby odehráli další plné kolo na 18 jamek. Pokud by byli po 18 jamkách opět nerozhodní, hrálo by se ve formátu náhlé smrti, dokud by nakonec nebyl určen vítěz.

The Open Championship

Závěrečným golfovým majorem roku, který se koná v červenci, je The Open Championship, známý také jen jako Open nebo The British Open. Je to jediný major, který se koná mimo USA, a je to také nejstarší golfový turnaj na světě.

Hraje se střídavě na 10 nejlepších pobřežních linksových hřištích rozmístěných po celé Velké Británii a jeho název je odvozen od toho, že turnaj je údajně “otevřený“ pro všechny účastníky, profesionální i amatérské. To však v praxi nefunguje, protože pozvánku ke hře dostává jen několik vybraných předních amatérů.

První turnaj se hrál v roce 1860 ve Skotsku a vyhrál ho Skot Willie Park starší. Získal za to pásek ve stylu boxu známý jako „Challenge Belt“, který mu věnoval hrabě z Eglintonu.

Vítěz této akce byl zároveň klasifikován jako „Šampion roku“, což je prestižní titul, který se používá dodnes a je velmi žádaný každým profesionálním golfistou. Teprve v roce 1872 byl jako trofej spolu s medailí pro vítěze zaveden slavný Claret Jug. Obojí se vítězi předává dodnes.

Walter Hagen, který v roce 1928 vyhrál PGA Championship, byl v roce 1922 prvním vítězem The Open Championship narozeným v Americe. Předtím všichni vítězové pocházeli buď ze Skotska, nebo z Anglie, s výjimkou turnaje z roku 1907, který vyhrál Francouz Arnaud Massy.

Linksová hřiště jsou známá svými často náročnými podmínkami, kdy vítr často hraje nedílnou roli v soutěži. Rychlost a směr větru se během čtyř dnů může měnit natolik, že golfista musí často každý den měnit způsob hry na hřišti.

Greeny budou také nejpomalejší, které se hrají ze všech čtyř majorů, kvůli hrozbě silného větru, který pohybuje golfovými míčky. To zvyšuje obtížnost, protože většina hráčů nebude na pomalejší rychlost greenů zvyklá.

Shane Lowry je aktuálním „šampionem golfu roku“, který získal vítězství na domácím irském hřišti Royal Portrush. Až do roku 2016 byl celkový cenový fond vždy vyplácen a předáván v librách šterlinků (£), ale v roce 2017 uznali, že nejpoužívanější měnou v golfu jsou americké dolary ($), a podle toho to upravili.

Nejžádanější cena v golfu

Všechna vítězství jsou výjimečná, ale pro každého profesionálního golfistu bude na konci kariéry vždy cítit smutek, pokud v ní nebude mít titul „Major Champion“. Each of the four majors is special for its own reasons and every golfer has their favorite, the one they would love to win.

Only five golfers have won the „grand slam“ of golf, winning all 4 majors. Jack Nicklaus, Tiger Woods, Ben Hogan, Gary Player, and Gene Sarazen. With so much talent in the game today, and no one really dominating as these five did, it means that the list of „grand slam“ winners will always be short and special.

Nick Lomas is the founder of GolfSpan, an avid golfer, not quite a pro but has over 15-years of experience playing and coaching golfers from all over the world. His mission is to bring the golfing community a better experience then it comes to choosing the right golf gear, and finding the right set up for your game.