Největší volejbalové zápasy všech dob

Co je třeba k tomu, abyste se stali „největším zápasem všech dob“? Asi jednoduše řečeno, zápas musí mít vysokou kvalitu, velké drama a velkou scénu. Níže najdete několik kandidátů, ale ti samozřejmě nejsou jediní.

HOLANDSKO – ITÁLIE, finále olympijských her mužů 1996 (3:2)

Nejlepším zápasem všech dob je stále olympijské finále Nizozemsko – Itálie z roku 1996. Dva hvězdami nabité týmy, oba na absolutním vrcholu sil, hrající v nejlepší formě. Neexistují slova, která by tu podívanou popsala. Podívejte se na to sami.

follow volleycountry youtube

POLSKO – SRBSKO A ČERNÁ HORA, SVĚTOVÁ LIGA, MUŽI – SEMIFINÁLE 2005 (2:3)

Polsko začalo první zápas velmi dobře postavením bloku a zastavením Markoviče. Srbové nedokázali najít recept na výborného Grzyba, Wlazlyho (útok) a Kadziewicze (blok). Grbitova tři esa dala Srbům naději na vyrovnání ztrát. Jejich lepší hra a jednoduché chyby Polska znamenaly, že výsledkem byla remíza 22:22, o chvíli později pak 23:23. Dvě chyby Milijkoviče (autové vhazování a útok) však přinesly Polsku kýžené vítězství. Ve druhém setu Polsko vedlo 5:2, 9:5. V dalším průběhu setu už se Polsko dostalo do vedení. V této fázi setu vynikli Piotr Gruszka a Wojciech Grzyb, ale kvalita bloku byla mnohem horší. V závěru utkání, za stavu 22:19, zaznamenal Aleksandar Mitrović technický servis, na světelné tabuli se objevil výsledek 23:22. V závěrečném dějství se Poláci dostali do vedení. Další body zaznamenali Murek, Grbić a nakonec setbol Mariusz Wlazly. Ve třetím setu se díky hře Gorana Vujeviče podařilo Srbsku odskočit o několik bodů. I přes snahu polského týmu nakonec Srbové zvítězili 25:20. V dalším střetnutí za stavu 8:10 umožnily srbské chyby Polsku vést do desetibodového trháku. Z příznivého výsledku se však těšili jen krátce, neboť po chvíli prohrávali 10:14. V závěrečném dějství se jim podařilo vyrovnat. Nikola Grbić zakončil zápas efektním esem ze servisu a tie-break se stal skutečností. Poslední set začal polskou chybnou rozehrávkou. Mariusz Wlazly měl problémy se zakončováním svých akcí, v důsledku čehož se Srbové ujali vedení 5:0. V závěrečném dějství se však Poláci dostali do vedení. Polští hráči měli na své straně příliš málo sil na to, aby ztráty dohnali. Zejména Nikola Grbić, Aleksandar Mitrović a Ivan Milijković, kterým se v předchozích zápasech příliš nedařilo, se ukázali jako kati bíločervených. Tie-break skončil 10:15 a celý zápas tak vyhráli Srbové 2:3. Nejlepším hráčem utkání byl Nikola Grbić, kapitán Srbska a Černé Hory, který si v roli nahrávače připsal na své konto až 12 „bodů“.

POLSKO – RUSKO, WORLD CUP 2006 (3:2)

Po těžkém pětisetovém zápase porazili polští volejbalisté ruský tým 3:2. V utkání se střetli s týmem Ruska, který si připsal na své konto až 12 bodů. Rozhodující zápas ve skupinové fázi zajistil polskému týmu postup mezi nejlepší čtyři na mistrovství světa. V prvním setu byl nejlepším prvkem hry polských volejbalistů těsný blok. Jediným hráčem, který úspěšně prolomil ruský blok, byl Mariusz Wlazly, ale i přesto Poláci první set prohráli 19:25. Druhý zápas začal hrou bod za bod. Wlazly stále velmi důrazně útočil. Hráči Sborné nemilosrdně využívali výhodu růstu a při druhém technickém oddechovém čase vedli 16:11. V závěrečném dějství se jim podařilo snížit na 17:18. V závěru utkání našli Rusové recept na silné útoky Wlazly. Druhý set skončil stejným výsledkem jako ten předchozí a polský tým prohrával 0:2. V závěrečném dějství se však polský celek dostal do vedení. Ve třetím setu způsobila Rusům značné problémy prudká hra Pawla Zagumného. Polsko si udržovalo dvoubodový náskok a poprvé v tomto zápase mělo setbol, který nepromarnilo, a vyhrálo třetí hru do 22. bodu. V pátém setu se náskok polského týmu zvýšil na šest bodů a Rusové se zdáli být bezmocní. Poslední bod v tomto setu získala Gruszka a Polsko vyhrálo do 20. Horor se šťastným koncem. První výměna dlouhých míčů v tie-breaku skončila úspěchem Polska. Polsko hrálo prakticky bezchybně, zatímco soupeřky byly stále nervóznější. Poslední bod v tomto utkání získal po útoku Grzegorz Szymanski a polský tým se mohl radovat ze zaslouženého vítězství nad týmem.

POLSKO – RUSKO, OLYMPIÁDA 2008 (3:2)

Jeden z nejpamátnějších a nejdramatičtějších zápasů polské reprezentace na The Olympics 2008. Úžasná bitva mezi Polskem a Ruskem v tie-breaku. Polsko prohrávalo již 0:2, ale dokázalo průběh tohoto střetnutí otočit. Olympijské hry jsou pro volejbalisty výjimečným turnajem kvůli olympijskému důchodu. Mariusz Wlazły byl s 23 body nejlepším střelcem tohoto utkání. Výsledek posledního setu 15:12 ukázal, že Polsko je poměrně silným týmem. To byla docela senzace. Polsko porazilo absolutního favorita. Zajímavé je, že u sázkové kanceláře Betclic s promo kódem jste při sázce na vítězství outsidera ve výši 10 eur mohli vyhrát 200 eur bonus Betclic.

BRAZÍLIE – USA, FINÁLE OLYMPIJSKÝCH HER MUŽŮ 2008 (1:3)

Nově korunovaný vítěz Světové ligy FIVB USA potvrdil své kvality vítězstvím v tomto zápase plném síly a jemnosti, obratnosti a blafování, individuální energie a týmové spolupráce. Brazílie, která získala olympijské zlato i v roce 1992 v Barceloně, dominovala v úvodním utkání silným podáním a neústupnou obranou zásluhou ohromujícího Andreho Hellera a kapitána Giby. Američané jen stěží dokázali zorganizovat účinné protiútoky na svůj špatný příjem a set vzdali 25:20. Ve druhém setu přišel na pomoc americký křídelní smečař Clayton Stanley s ničivými servisy a vysokými výskoky. Zůstali v brzkém vedení 8:1, David Lee a William Priddy spustili na brazilské palubovce brilantní vlnu útoků a srovnali na 20:15. V závěrečném dějství už se hrálo jen na podání. Gibova esa a smeče pomohly Brazílii dohnat ztrátu až na 21-20. Byl to však opět Stanley, kdo získal dva body v řadě a získal setbol na 24-21. Andre zachránil jeden setbol esem, ale Stanley rozhodl o zisku setu pro USA 25-22 smečí. Ještě lepší obranou si Američané udrželi vítězný náboj a třetí set získali 25-21. Ve čtvrtém setu se obě strany těsně přetahovaly až do stavu 20-20, kdy Stanley zlomil nerozhodný stav a pomohl Američanům k vedení 23-21 dvěma bloky. Ryan Millar svým bodem na smeči přidal jeden bod a zvýšil na 24-22. Andre bodem zachránil jeden mečbol, ale Stanley bodem s bodem uchopil vítězství USA 25-23.

POLSKO – ARGENTINA, WORLD CUP 2018 (2:3)

Zápas začal pro Polsko skvěle – Argentinci neukončovali své útoky, ani když jim nahrávač Maximiliano Cavanna čistil síť, míč se znovu a znovu vracel na polskou stranu. Při první technické přestávce Polsko vedlo už 8:3. V závěru prvního poločasu se domácí dostali do vedení.

Po samostatném bloku Jakuba Kochanowského na Agustina Loseru to bylo 21:12 pro Polsko a bylo jasné, že se týmu nic zlého nestane. Polsko efektivně zakončilo set blokem Śliwky na Josého Luise Gonzáleze. Ve druhém setu bylo ve hře Polska méně agresivity než v prvním setu, klesla i efektivita v útoku a výsledkem bylo, že Polsko nechalo Argentinu získat sedm bodů v řadě při nepříliš obtížném servisu Luciana De Cecca a set se mu vymkl z rukou. Polsko prohrálo druhý set 19:25 se soupeřem, který kromě dobré hry v obraně neměl moc co nabídnout. Ve třetím setu to byla Argentina, kdo prokázal vyšší herní kulturu, větší vyzrálost a chytrost a set nakonec získal. Ve čtvrtém setu hráli Argentinci svou roli, dobře brali servis. Za stavu 22:22 vyhodil Szalpuk podávající míč do hřiště. Dalším servisem bodoval Lisandro Zanotti a Polsko mělo setbol. Stav 25:23 a první polský tie-break. V pátém setu sice Polsko vedlo 14:11, ale soupeř vyrovnal a po bloku na Konarského získal jeden bod. Další akci Szalpuk nedotáhl do konce, Argentinci bodovali do protipohybu a vyhráli 16:14 a celý zápas 3:2.

ZÁVĚR

To byly moje nejlepší zápasy všech dob. Takové, které jsem si pamatoval, a s mými oblíbenými volejbalisty. Spousta vzrušení, emocí a dějových zvratů. Které zápasy by se podle vás měly umístit na tomto seznamu?“