Brady-Belichick-korszak

A 2000-es NFL-drafton az elsőéves vezetőedző, Bill Belichick azt kereste, hogyan javíthatna a New England Patriots csapatán, amely 1996 óta nem jutott Super Bowlba. Belichicket azután vették fel, hogy Pete Carrollt az 1999-es szezont követően kirúgták. A draft előtt a Patriots elküldte Dick Rehbein irányítóedzőt, hogy felkutassa az irányítókat a draftra. Amikor Rehbein visszatért, kijelentette, hogy Brady a Patriots rendszerének legjobb irányítójelöltje. Annak ellenére, hogy a Patriotsnak már volt egy franchise irányítója Drew Bledsoe személyében, Tom Bradyt a hatodik körben draftolták.

2000-02: Kezdetek és az első Super BowlSzerkesztés

2000-ben Belichicknek nagy feladatot kellett megoldania: egy olyan Patriots csapatot kellett segítenie, amelynek még mindig voltak Super Bowl-aspirációi a Green Bay Packers ellen elveszített Super Bowl XXXI után. Belichicknek azonban volt egy kárhozatos idézete a 2000-es játékoskeretről. Közel 18 évvel később Belichick így emlékezett vissza: “Nos, először is azt mondanám, hogy a legnagyobb különbség az, hogy 2000-ben a csapat egynegyede nem tudta átadni a kondicionáló futást, szóval ez nem volt túl jó kezdés. Most nem igazán foglalkozunk ezzel, vagy már egy ideje nem foglalkozunk vele. Igen, nem hiszem, hogy nagy volt az elkötelezettség abban a csapatban. Nyilvánvalóan sok változást hajtottunk végre 2000 és 2001 között, és sokan azok közül a srácok közül, akiket abból a csapatból megtartottunk, a későbbi években a program és a szervezet pilléreivé váltak.”

A Patriots 5-11-re végzett, ami az utolsó vesztes szezon volt a Patriots számára 2020-ig. Belichick egy szezonbeli vereség után azt állította, hogy “nem tudok meccseket nyerni 40 jó játékossal, miközben a másik csapatnak 53 van”, miután sok játékos kondícióján kívül jelent meg az edzőtáborban.”

2001-ben Belichick komoly reformokat hajtott végre. Az általa New Englandbe hozott, “Patriot Way”-nek nevezett kultúra kezdete Terry Glenn wide receiver szerződésszegésével kezdett megmutatkozni. A Patriots nem engedhette meg magának, hogy megemelje Glenn fizetését, és Belichick határozatlan időre felfüggesztette Glenn-t, miután többször is megbukott a drogteszteken. Glenn nem kapott gyűrűt, amikor a Patriots abban az évben megnyerte a Super Bowl XXXVI-t.

A Patriots 0-1-re kezdett, és a 2. héten a New York Jets ellen egy divíziós riválissal került szembe. A mérkőzés végén, 10-3-as hátrányban Drew Bledsoe irányító kigurult a zsebéből, és megpróbált végigmenni az oldalvonalon, mígnem a Jets linebackere, Mo Lewis majdnem halálos ütést mért rá. A kórházban később, még aznap Bledsoe életveszélyesen közel került a halálhoz az ütés következtében fellépő belső vérzés miatt. Az agyrázkódás önmagában is több mint elég volt ahhoz, hogy a meccs hátralévő részére kizárják a pályáról. A Patriots elvesztette a meccset, és 0-2-re állt. A másodéves tartalék irányító, Tom Brady kezdett a következő meccsen az Indianapolis Colts ellen, a híres Tom Brady-Peyton Manning rivalizálás 17 mérkőzéséből az elsőn. Brady bevágta a nyitószalvétát, megszerezve az elsőt a sorozatban elért 11 győzelméből, beleértve két rájátszásbeli mérkőzést is. A Patriots 11-3-as szériával 11-5-ös összesítéssel zárta a szezont. A rájátszásban a New England legyőzte az Oakland Raiders-t a Foxboro Stadiont lezáró Tuck Rule Game-ben, majd a Pittsburgh Steelers-t idegenben; a szezont az erősen esélyes St. Louis Rams 20-17-es legyőzésével fejezték be a Super Bowl XXXVI-ban.

A Patriots forrón kezdte a 2002-es évet: első három meccsét megnyerte az új Gillette Stadion megnyitóján, de a következő négyet elveszítette. Végül 9-7-es mérleggel zártak, de a divíziós holtversenyek sorozata miatt a Patriots kiesett a rájátszásból. A Brady/Belichick-korszakban ez volt az egyike annak a két alkalomnak, amikor a Patriots lemaradt a rájátszásról, és az egyetlen alkalom, amikor Brady volt a kezdő irányító. (2008-ban is lemaradtak a rájátszásról, amikor Matt Cassel váltotta a sérült Bradyt.)

2003-04: Back-to-back Super BowlokSzerkesztés

A 2003-as szezon előtt Bill Belichick a holtszezonban azzal sokkolta az NFL világát, hogy szerződési problémák miatt elengedte az erős védő Lawyer Milloyt. Pótlásként leszerződtette a kőkemény enforcer Rodney Harrisont, akinek karrierje addig úgy tűnt, hogy hanyatlóban van. Mire Harrison 2008-ban visszavonult, ő tartotta az NFL-rekordot a legtöbb sackben egy védőjátékos által (30,5), és ő lett az első védőjátékos, akinek 30 sackje és 30 interceptionje volt; ő tartja a Patriots csapatrekordját a szezon utáni interceptionek tekintetében is, hétvel.

Mégis sokakat sokkolt, hogy Belichick elengedte Milloy-t, akinek munkahelyének biztonsága akkoriban biztosabbnak tűnt, mint Bradyé. A Patriots 31-0-ra kikapott a szezonnyitón a Buffalo Bills ellen, amely napokkal korábban szerződtette Milloyt. Ez lett volna a Brady/Belichick-éra legnagyobb vesztesége. Ami ezután következett, azt az NFL történetének egyik legsikeresebb kétéves időszakának nevezik egy csapat részéről. A Patriots 2003-ban és 2004-ben összesen még csak három meccset veszített, ami back-to-back Super Bowl-győzelmekben csúcsosodott ki (Super Bowl XXXVIII a Carolina Panthers és XXXIX a Philadelphia Eagles ellen). 2004-ben felállították a sorozatos győzelmek akkori NFL-rekordját, a 2003. évi 5. héttől a 2004. évi 7. hétig. A 2020-as szezonig a 2003-04-es Patriots maradt az utolsó csapat, amely megismételte Super Bowl-bajnoki címét.

2005-06: Rájátszásbeli csalódásokSzerkesztés

2005 némileg rosszabb év volt a Patriots számára, mivel 10-6-os mérleggel zártak. A 2005-ös szezonban sok kulcsjátékos, köztük a safety Rodney Harrison sérülése miatt a Patriots 45 különböző játékost kezdett a szezon során, ami NFL-rekord. A linebacker Tedy Bruschi agyvérzést szenvedett, és a szezon elejét kihagyta, majd az október 30-i, Buffalo Bills elleni mérkőzésre visszatért. A sérülések ellenére a Patriots zsinórban harmadszor nyerte meg az AFC Eastet. A Wild Card fordulóban legyőzték a Jacksonville Jaguars-t, de a divíziós fordulóban elbuktak a Denver Broncos ellen, mivel öt eladott labdát követtek el.

A 2006-os évben a Patriots erősen visszatért, 12-4-re nyert és ismét megnyerte az AFC East-et. Miután legyőzték a New York Jetset és a San Diego Chargerst a wildcard és divíziós fordulóban, az AFC bajnoki mérkőzésen 21-3-as félidei vezetést vesztettek el az Indianapolis Colts ellen, és 38-34-re kikaptak.

2007:

A Patriots 2007-ben az első olyan csapat lett, amely minden alapszakaszmeccsét megnyerte, mióta az NFL menetrendjét 16 mérkőzésre bővítették. Átlagosan 36-17-re győzték le az ellenfél csapatait. Brady pályafutása során először lett MVP, 4800 yardot dobott és NFL-rekordot jelentő 50 touchdownt ért el. A szélső elkapó Randy Moss, akit az Oakland Raidersből mindössze egy 5. körös pickért cseréltek New Englandbe, NFL-rekordot jelentő 23 touchdown-passzt fogott, amely rekord még mindig áll. Miután a rájátszásban legyőzte a Jacksonville Jaguarst és a San Diego Chargerst, a New England a Super Bowl XLII-ben 17-14-re elszenvedte első vereségét a New York Giants ellen, ugyanazt a csapatot, amelyet a New England a 17. héten legyőzött a 16-0-s mérleg megkoronázásaként. A Super Bowl XLII Eli Manning és David Tyree csodálatos játékáról vált híressé, amely a későbbiekben The Helmet Catch néven vált ismertté. A vereséggel a Patriotsnak nem sikerült csatlakoznia az 1972-es Miami Dolphinshoz, mint az NFL történetében az egyetlen két csapat, amely tökéletes szezont (alapszakasz és rájátszás) teljesített, és a Patriots lett volna az első csapat, amelynek ez sikerült volna, mióta az NFL 16 mérkőzésre bővítette a menetrendet.

2008-10: Brady sérülése és további rájátszásbeli csalódásokSzerkesztés

A 2008-as szezon katasztrófával kezdődött a Patriots számára, amikor Tom Brady a Kansas City Chiefs elleni 1. héten szezonvégi térdsérülést szenvedett. A nehéz körülmények ellenére Belichick a tartalék QB Matt Cassel irányításával a Patriotsot egy tiszteletreméltó 11-5-ös mérlegre edzette. A divíziós holtverseny miatt azonban a 11-5-ös Miami Dolphins lett az AFC East bajnoka. A 2008-as Patriots lett a második 11 győztes csapat az NFL történetében, amely nem jutott be a rájátszásba (a másik az 1985-ös Denver Broncos volt).

A 2009-es szezon több okból is fontos volt. Az évet a Buffalo Bills elleni visszatéréssel kezdték, és 1-0-ra nyertek. A 6. heti ellenfelük, a Tennessee Titans volt a Patriots ellenfele abban a szezonban, akik már elvesztettek egy meccset. A Patriots 59-0-ra verte a Titans-t, amivel megdöntötte az NFL-rekordot az 1970-es fúzió óta a legnagyobb kiütéses meccsen. A sorozatos vereségek, köztük a veretlen Indianapolis Colts elleni szívszorító idegenbeli vereség után a Patriots 10-6-ra végzett, de a Wild Card fordulóban 33-14-re kikapott a Baltimore Ravens-től. Brady azonban visszatérő évet produkált, 4300 yardot és 28 touchdownt dobott.

2010-ben a Patriots 14-2-re nyert, és megnyerte az AFC Eastet. Brady lett az első egyhangú NFL MVP, valamint az év támadójátékosa. Az alapszakaszbeli hype ellenére a Patriots nem tudott megfelelni ennek a rájátszásban, és a divíziós fordulóban 28-21-re kikapott a New York Jets-től.

2011-13: Super Bowl-kiesés és sorozatos vereségek az AFC Championship Game-benSzerkesztés

Brady passzolni próbál a Carolina Panthers ellen 2013-ban

2011-ben, a Patriots újabb erős évet zárt, 13-3-as mérleggel zárt, megnyerte az AFC Eastet, és bejutott a Super Bowlba. Tom Brady 5235 yardot dobott, ami még mindig elmaradt az NFL egy szezonbeli rekordjától, amelyet Drew Brees állított fel ugyanebben a szezonban. A Super Bowl XLVI-ben, a New York Giants ellen Bradyt ismét nyomás alá helyezték, és nehezen tudott pontot szerezni. A Giants támadójátékának egy újabb csodajátéka Eli Manning Mario Manninghamnek adott passzával lehetővé tette, hogy a negyedik negyedben a Giants támadócsapata későn vezetést szerezzen a Patriots ellen. A Patriots ismét elbukott Manning és a Giants ellen, 21-17-re.

A 2012-es szezonban Brady 4827 yardot dobott és 4 touchdownt futott, ami karriercsúcsot jelentett. Azonban miután a divíziós fordulóban legyőzték a Houston Texanst, az AFC Championship Game-ben 28-13-ra elbuktak a Baltimore Ravens ellen.

Brady és Belichick a 2013-as Patriots csapatát 12-4-es rekordra vezette, amivel a csapat negyedik éve zsinórban az első körös playoff-hétre jutott, annak ellenére is, hogy Brady csak 25 touchdownt dobott és 11 interceptiont tett hozzá. A Patriots alapszakasz-győzelmét a 6. héten aratta a New Orleans Saints ellen. Annak ellenére, hogy a Patriots egymást követő drive-jai 3and-outtal végződtek, és Brady 2:16 perccel a negyedik negyed vége előtt eldőlni látszó interceptiont dobott, a Patriots védelme 1:13 perccel a meccs vége előtt puntolásra kényszerítette a Saintset. Brady ezután mindössze 5 másodperccel a vége előtt touchdownt dobott Kenbrell Thompkinsnak az end zone sarkában, amivel a Patriots pontot szerzett. A rájátszásban a Patriots könnyedén bejutott az AFC bajnoki mérkőzésre, ahol a Denver Broncos és a rekordot döntögető támadóik ellen kellett helytállniuk. Egy újabb Tom Brady-Peyton Manning rivalizáló mérkőzésen a Broncos a gázon tartotta a lábát, és 26-16-ra nyert.

2014:

A Patriots a 2014-es szezont durva 2-2-es mérleggel kezdte, beleértve a Kansas City Chiefs elleni kínos vereséget a 4. héten. Sok sportújságíró már a Patriots-dinasztia végét kezdte kiáltani, amely a 2004-es szezon óta nem nyert Super Bowlt. A Patriots mégis talpra állt, és 10-2-es mérleggel 12-4-re zárta a szezont. Miután két 14 pontos hátrányból felállva legyőzte a Baltimore Ravens csapatát a divíziós fordulóban, a Patriots 45-7-re legyőzte az Indianapolis Coltsot az AFC Championship Game-ben, és ezzel 2001 óta hatodik Super Bowl-részvételét szerezte meg.

A Super Bowl XLIX-ben, miután két interceptiont dobott és a negyedik negyedben 10 pontos hátrányban hagyta csapatát, Brady két touchdown drive-ot vezetett a Patriotsnak a Seattle Seahawks ellen. A Patriots a visszatérést egy Julian Edelmannek adott touchdown-passzal koronázta meg, amikor alig több mint két perc volt hátra a rendes játékidőből. Az ezt követő Seahawks drive-ban Russell Wilson irányító mély passzt adott a wide receiver Jermaine Kearse-nek, amelyet először a cornerback Malcolm Butler hárított. Kearse azonban a mellkasán zsonglőrködött a labdával, és elkapta azt, így a Seattle az 5 yardos vonalnál first downt szerzett. Cris Collinsworth színes kommentátor az akrobatikus elkapást David Tyree ikonikus “Helmet Catch”-jéhez hasonlította a Patriots ellen a Super Bowl XLII-ben. A következő játékban a futó Marshawn Lynch az 1 yardos vonalig rohant, ahol Dont’a Hightower megtámadta. Később Hightowernek tulajdonították a meccs egyik legelképesztőbb szerelését, amikor le kellett fekvenyomnia magáról egy lineman-t, és a vállával merülve szerelte Lynch-et. A következő játékban, 26 másodperccel a mérkőzés vége előtt Wilson jobbra dobta a labdát, amit Ricardo Lockette-nek szánt. A touchdown helyett a draftolatlan újonc cornerback Malcolm Butler olvasta az útvonalat, és elkapta a labdát a gólvonalon a futballtörténelem egyik legikonikusabb játékában. A Patriots 28-24-re győzött.

2015:

A Patriots forrón kezdte a 2015-ös szezont, az első tíz meccsét megnyerte. Azonban egy sor sérülés – többek között Julian Edelman, Rob Gronkowski, Brandon LaFell, Dion Lewis és egy ponton a teljes támadósor – miatt a Patriots a következő hat meccséből négyet elveszített. Miután a divíziós fordulóban legyőzték a Kansas City Chiefst, Brady az AFC bajnoki mérkőzésen a nagyra becsült Denver Broncos védelmével került szembe. A Patriots 20-18-ra kikapott.

2016: Ötödik Super Bowl-győzelmeSzerkesztés

A Deflategate-botrányban való részvétele miatt Brady-t a 2016-os szezon első négy mérkőzésére felfüggesztették. Jimmy Garoppolo és Jacoby Brissett hátvédekkel a Patriots 3-1-re kezdte az évet. Brady visszatérésével az 5. héten a Patriots a szezon hátralévő részében mindössze egy meccset veszített, és 14-2-re dominált. Miután a rájátszásban legyőzték a Houston Texanst és a Pittsburgh Steelerst, a Patriots, amely a 3. pontszerző támadósorral és az 1. pontszerző védelemmel végzett, a Super Bowl LI-ben az Atlanta Falconsszal és az első számú pontszerző támadósorral és a 27. számú pontszerző védelemmel találkozott.

A Patriots védelme már korán sem tudta megállítani a nagy teljesítményű Falcons támadósorát. Brady inkonzisztens volt, rosszul dobott, és dobott egy interceptiont Robert Alfordnak, amelyet touchdownért adtak vissza, ez volt Brady első pick-sixe a szezon utáni karrierjében. A félidőben 21-3 volt az állás. A harmadik negyedben a Falcons ismét betalált, így az állás 28-3 lett, ami 25 pontos hátrányt jelentett. A Super Bowlban az eddigi legnagyobb leküzdött hátrány 10 pont volt. A Patriots 31 megválaszolatlan pontot szerzett, és hosszabbításban 34-28-ra megnyerte a Super Bowlt. Ez volt az első Super Bowl, amely hosszabbításba torkollott, és ez volt a legnagyobb leküzdött hátrány is. Brady negyedik Super Bowl MVP-je lett, miután 466 passzolt yarddal Super Bowl-rekordot állított fel. A Super Bowl LI-ben 30 Super Bowl-rekord dőlt meg vagy lett megdöntve.

2017:

A Patriots ismét lassan kezdte a 2017-es szezont, 2-2-vel, mielőtt 11-1-re elhúzott, hogy újabb AFC East bajnoki címet nyerjen, és megszerezze az első helyet az AFC-ben. Brady lett az NFL legidősebb MVP-je, 40 évesen. Emellett ő lett a legidősebb irányító, aki 4 577 yarddal vezette az NFL-t passzolásban. Miután a rájátszásban legyőzte a Tennessee Titans és a Jacksonville Jaguars csapatát, a Super Bowl LII-ben a tartalék irányító Nick Foles-szal és a nagy erejű Philadelphia Eagles-szel került szembe. A Patriots célja az volt, hogy az első csapat legyen, amely back-to-back Super Bowlt nyer, mióta ők maguk 2003-2004 között back-to-backet nyertek. Egy gólgazdag mérkőzésen Brady a negyedik negyed végén a Patriots újabb visszatérő győzelemre vezette volna a Patriotsot, amikor az Eagles védője, Brandon Graham strip sackelte Bradyt, és az Eagles visszaszerezte a labdát, ezzel biztosítva a Patriots 41-33-as vereségét. Brady 505 passzolt yarddal újabb Super Bowl-rekordot állított fel, megdöntve ezzel az előző évben felállított rekordját.

2018: Hatodik Super Bowl-győzelemMódosítás

A Patriots sok kritikát kapott 2018 első heteiben, miután az első három hétben vereséget szenvedett a Jacksonville Jaguars és a nyeretlen Detroit Lions ellen; mindkét csapat 0,500-as győzelmi mutató alatt végzett a szezonban. A Patriots azonban egy sor győzelemmel tért vissza, köztük egy vasárnap esti thrillerrel otthon a veretlen Kansas City Chiefs ellen, amelyet a fiatal fenomén, Patrick Mahomes vezetett; Mahomes több mint 5000 yardot és 50 touchdownt dobott a szezonban, és elnyerte az NFL MVP-díját.

A 14. héten a Miami Dolphins ellen a Patriots 7 másodperccel a meccs vége előtt vezetett. Az utolsó játékban a Dolphins irányítója, Ryan Tannehill Kenny Stillsnek passzolta a labdát, aki aztán DeVante Parkerhez passzolt, aki viszont Kenyan Drake-nek dobta a labdát. Drake aztán lefutotta a hátralévő 53 yardot a touchdownért, és az idő lejárt, így a játék az NFL történelmében Miamiban történt csoda néven vált halhatatlanná.

A Patriots közel egy évtized óta először fejezte be a szezont négynél több vereséggel, 11-5-tel, de így is bebiztosította az AFC Keleti főcsoportjának 10. helyét (ez NFL-rekord, és az Atlanta Bravesnek köszönheti a legtöbb egymást követő playoff-részvételt), és az AFC második helyét a 12-4-es Chiefs mögött. Miután a divíziós fordulóban 41-28-ra legyőzték a Los Angeles Chargerst, a Patriots az AFC bajnoki mérkőzésen Mahomes-szal és a Chiefs nagyszerű támadójátékával nézett farkasszemet. Miután a félidőben 14-0-ra vezettek, a Patriots kiharcolta a Chiefs visszatérését, és 31-31-es hosszabbításra kényszerítette a meccset. Az OT első drive-jában a Patriots Julian Edelman és Rob Gronkowski kritikus harmadbeli befejezéseivel gyorsan lefelé haladt a pályán, és Rex Burkhead touchdown-futását készítette elő. Belichick és Brady zsinórban harmadszor jutott be a Super Bowlba, összességében pedig kilencedik alkalommal, többször, mint bármely más edző-irányító duó.

A Super Bowl LIII-ban a Patriots merev védelme az egész meccsen három ponton tartotta a sok pontot szerző Los Angeles Rams támadását, négyszer zsákolták meg Jared Goff irányítót, egyszer elkapták, és csak 57,6 passer ratinget engedtek. A Patriots támadójátéka lassan kezdett, Brady egy korai interceptiont dobott. A negyedik negyed végén azonban visszajöttek, Brady egy 29 yardos passzt dobott Gronkowskitól, amit az újonc Sony Michel két yardos touchdown-futása koronázott meg. A Patriots drive-jában a rúgó Stephen Gostkowski bebetonozta a 13-3-as győzelmet. Ez minden idők legkevesebb pontot hozó Super Bowlja, valamint Brady és Belichick hatodik és egyben utolsó közös Super Bowl-győzelme.

2019: Egy korszak végeSzerkesztés

A Patriots 8-0-ról indult, de 4-4-re csökkent, és végül 12-4-re végzett, beleértve a 17. heti, Miami Dolphins elleni hazai vereséget. A vereség a New Englandnek az első körös rájátszást érő szabadkártyájába került, és 2009 óta először kényszerült wild card-meccset játszani, ahol a Tennessee Titans lesz az ellenfele, amelynek edzője az ex-Patriots linebacker és korábbi Brady-csapattárs Mike Vrabel, aki 2001 és 2008 között a Patriotsban játszott. A Titans 20-13-ra sokkolta a Patriotsot a Gillette Stadionban, megbosszulva ezzel a 2003-as és a 2017-es divíziós fordulóbeli vereséget ugyanezen a helyszínen, és 2010 óta először fordult elő, hogy a Patriots nem jutott tovább az AFC Championship Game-be. Brady utolsó passza Patriotsként egy pick-six volt korábbi csapattársának, Logan Ryannek, aki 2017-ben csatlakozott a Titanshoz, miután az első négy évét a Patriotsnál töltötte és két Super Bowlt (XLIX, LI) nyert. Brady 2020. március 17-én csatlakozott a Tampa Bay Buccaneershez, ezzel elvált a Belichick-Brady duó, míg a Patriots a 2020-as szezonra szerződtette az ex-Carolina Panthers irányítót és 2015 MVP-jét, Cam Newtont.

Március 17-én a Tampa Bay Buccaneershez szerződött.