Paul Pierce

Boston Celtics (1998-2013)Edit

Pierce încercând un dunk în ianuarie 2000.

Anii de începutEdit

Pierce a fost selectat cu a 10-a alegere generală în draftul NBA din 1998 de către Boston Celtics, o echipă pe care a disprețuit-o în copilărie. Titular încă de la început, a marcat 19 sau mai multe puncte în 10 din primele 11 meciuri și era pe cale să devină unul dintre cei mai buni jucători tineri din joc. Pe parcursul anului, a avut o medie de 16,5 puncte și s-a clasat pe locul al treilea în votul pentru titlul de Rookie of the Year. În cel de-al doilea sezon, și-a mărit media de puncte marcate la 19,5 puncte pe meci și se transforma într-unul dintre jucătorii ofensivi de elită din NBA. În cel de-al treilea sezon în ligă, Pierce era pregătit pentru un an de excepție. În sezonul 2000-01, Pierce a jucat în 82 de meciuri (toate ca titular), având o medie de 25,3 puncte, 6,4 recuperări, 3,1 pase decisive și 1,68 recuperări în 38,0 minute. El a condus Celtics și a terminat pe locul opt în ligă la puncte pe meci, al patrulea la numărul total de puncte (2.071). A fost numit Jucătorul NBA al lunii martie 2001, după ce a avut o medie de 30,3 puncte, 7,2 recuperări, 3,4 pase decisive și 1,60 recuperări pentru luna respectivă.

Devenind o vedetă NBAEdit

În sezonul 2001-02, Pierce a fost numit Co-jucătorul lunii în Conferința de Est de două ori, pentru lunile decembrie și aprilie. În acel sezon, Pierce a condus pe Celtics în playoff pentru prima dată în șapte ani și în finala Conferinței de Est. În Meciul 3 al finalei conferinței, Celtics a reușit cea mai mare revenire în sfertul patru din istoria playoff-ului NBA, Pierce marcând 19 din cele 28 de puncte ale sale în ultimele 12 minute, când Boston a depășit un deficit de 21 de puncte și a învins New Jersey Nets cu 94-90. Victoria le-a oferit celor de la Celtics un avantaj de 2-1 în serie; cu toate acestea, Nets a continuat să câștige seria în șase meciuri.

Din 2002 până în 2006, Pierce a făcut parte din echipa All-Star în fiecare sezon. El a condus liga la numărul total de puncte (2.144) în 2002 și a fost selectat în echipa a treia All-NBA în 2002 și 2003. De asemenea, a fost selecționat ca membru al echipei naționale a SUA în 2002 și a jucat la Campionatul Mondial FIBA. Dar în timp ce Pierce obținea un succes personal uluitor, Celtics, ca franciză, se poticnea. În sezonul 2006-07, Boston a terminat cu 24 de victorii – al doilea cel mai slab record din NBA – iar Pierce a jucat doar 47 de meciuri din cauza unei accidentări.

Campioană NBA și MVPEdit în finală

Înainte de sezonul 2007-08, Celtics a achiziționat serviciile colegilor săi din NBA All-Stars Ray Allen și Kevin Garnett. Cei doi s-au combinat cu Pierce pentru a forma un „Big Three”. Celtics au realizat cea mai mare redresare într-un singur sezon din istoria NBA, „Big Three” conducând Boston la 66 de victorii în sezonul regulat, o îmbunătățire de 42 de meciuri. Cu toate acestea, echipa s-a luptat inițial în playoff. Atlanta Hawks i-a învins la șapte meciuri în primul tur, la fel ca și Cleveland Cavaliers în semifinalele conferinței. În Meciul 7 al seriei împotriva celor de la Cavaliers, Pierce a acumulat al doilea cel mai mare număr de puncte din istoria francizei, 41, în timp ce Celtics au trecut de Cavaliers pentru a avansa în finala Conferinței de Est. Celtics au continuat să învingă Detroit Pistons în șase meciuri în finala Conferinței de Est, câștigând două meciuri în deplasare.

Pierce la parada de campionat a lui Celtics din 2008.

La 5 iunie 2008, în Meciul 1 al finalei NBA din 2008 împotriva celor de la Los Angeles Lakers, Pierce s-a accidentat în sfertul al treilea și a fost scos de pe teren cu dureri mari. Cu toate acestea, el a revenit pe teren doar câteva minute mai târziu pentru a le da curaj celor de la Celtics cu 15 puncte în al treilea sfert în drumul spre o victorie de 98-88. El a continuat să conducă Celtics la cel de-al 17-lea titlu de campion, cu o victorie de 4-2 în seria cu Lakers. Pierce a fost numit cel mai valoros jucător al finalei NBA după ce a avut o medie de 22 de puncte pe meci în seria de șase meciuri.

La scurt timp după ce a câștigat campionatul, Pierce a fost întrebat: „Este Kobe cu adevărat cel mai bun jucător din lume?”. Pierce a răspuns spunând: „Nu cred că Kobe este cel mai bun jucător. Eu sunt cel mai bun jucător. Există o linie care separă a avea încredere și a fi încrezut. Eu nu depășesc această linie, dar am multă încredere în mine”. Citatul a stârnit controverse minore.

Coming up shortEdit

Pierce fiind apărat de LeBron James în octombrie 2008.

ierce și Celtics au căutat să repete titlul de campioni mondiali în timpul sezonului NBA 2008-09. Pierce a ratat doar un singur meci în tot sezonul și a condus echipa la scoruri. El a fost numit la NBA All-Star Game din 2009 și pentru prima dată în echipa a doua All-NBA. În ciuda succesului lui Pierce, cu Kevin Garnett accidentat, Celtics au pierdut în turul al doilea al playoff-ului NBA din 2009.

La meciul NBA All-Star Game din 2010 de la Cowboys Stadium din Arlington, Texas, Pierce a devenit primul Celtic de la Larry Bird încoace care a câștigat concursul de trei puncte.

În meciul 3 din prima rundă dintre Celtics și Miami Heat din playoff-ul NBA 2010, Pierce a marcat o aruncare de 21 de picioare la coș pentru a învinge Miami cu 100-98 și pentru a le oferi celor de la Celtics un avantaj de 3-0 în serie. Celtics a continuat să câștige această serie și, de asemenea, i-a învins pe Cavaliers, marele favorit, în turul al doilea. Au înfruntat Orlando Magic în finala Conferinței de Est, pe care au învins-o în 6 meciuri și au avansat la a doua lor apariție în finală în era Big 3. S-au confruntat cu Lakers într-o revanșă a finalei NBA din 2008 și au preluat un avantaj de 3-2 la întoarcerea în Los Angeles. Cu toate acestea, în ciuda faptului că Rasheed Wallace a făcut mai mult decât să compenseze pierderea pivotului Kendrick Perkins, care s-a accidentat, Celtics au fost spulberate în meciul 6 și au pierdut un avantaj de 13 puncte în a doua repriză în meciul 7, pierzând meciul decisiv cu 83-79.

La 29 iunie 2010, Pierce a optat pentru rezilierea contractului său și a invocat clauza de reziliere anticipată pentru a deveni agent liber fără restricții la 1 iulie 2010. Cu toate acestea, la 2 iulie, Pierce și Celtics au convenit verbal asupra unei prelungiri pe patru ani, menținându-l în Boston până în sezonul 2013-14.

La 3 noiembrie 2010, în timpul unui meci împotriva celor de la Milwaukee Bucks, Pierce a marcat cel de-al 20.000-lea punct din carieră la o aruncare liberă, devenind al treilea jucător din istoria Celtics care atinge această bornă numai în uniforma Celtics. Celtics a terminat sezonul pe locul 3 în Conferința de Est și a învins New York Knicks în primul tur al playoff-ului. În runda a doua, Celtics au întâlnit Miami Heat și pe cei trei mari jucători ai lor, LeBron James, Dwyane Wade și Chris Bosh. Celtics au pierdut în fața celor de la Miami, care au trecut în cele din urmă în finala NBA, în cinci meciuri.

La 7 februarie 2012, în timpul unui meci împotriva celor de la Charlotte Bobcats, Pierce a marcat 15 puncte și l-a depășit pe Larry Bird pentru a ocupa locul al doilea pe lista marcatorilor din toate timpurile de la Boston Celtics. El a fost numit la cea de-a zecea apariție în NBA All-Star la 9 februarie 2012. Apoi a jucat cel de-al 1.000-lea meci din carieră cu Celtics la 9 martie 2012, împotriva celor de la Portland Trail Blazers; doar Pierce, John Havlicek și Robert Parish au jucat în peste 1.000 de meciuri din carieră pentru Celtics. Pentru sezonul 2011-12, Pierce a avut o medie de 19,4 puncte, 4,5 pase decisive și 5,2 recuperări pe meci, Celtics terminând sezonul cu 39-27 în sezonul scurtat de lockout.

În playoff, Celtics au învins pe Hawks în șase meciuri în primul tur, Pierce având o medie de 21,2 puncte pe meci în timpul seriei. În semifinalele conferinței, Celtics s-au confruntat cu Philadelphia 76ers, condusă de Doug Collins. Aceștia i-au împins pe Celtics într-o serie completă de șapte meciuri, dar Celtics au câștigat ultimul meci cu 85-75. Celtics au jucat apoi cu Miami Heat în finala conferinței. Pierce a reușit o aruncare crucială de 3 puncte asupra lui LeBron James în meciul 5 pentru a prelua conducerea seriei cu 3-2, dar Celtics au pierdut ultimele două meciuri, iar Heat a avansat în finala NBA. Pierce a terminat playoff-ul cu o medie de 18,9 puncte pe meci, în timp ce a aruncat doar 38,6 la sută de pe teren și 31 la sută de la trei puncte.

Sezonul 2012-13 nu a decurs conform planului pentru Celtics, fundașul All-Star Rajon Rondo fiind eliminat din cauza unei rupturi la ligamentul încrucișat anterior. Pe 27 ianuarie 2013, împotriva celor de la Miami Heat, Pierce a înregistrat primul său triple-double al sezonului, cu 17 puncte, 13 recuperări și 10 pase decisive. La 10 februarie 2013, împotriva celor de la Denver Nuggets, Pierce a înregistrat al doilea triple-double al sezonului, cu 27 de puncte, 14 recuperări și 14 pase decisive, devenind cel mai în vârstă jucător, într-un meci de orice durată, care a înregistrat cel puțin 20 de puncte, 12 recuperări și 12 pase decisive (deținut anterior de Larry Bird). La 29 martie 2013, împotriva celor de la Atlanta Hawks, Pierce a înregistrat al treilea triple-double al sezonului, cu 20 de puncte, 10 recuperări și 10 pase decisive. Pierce a încheiat sezonul 2012-13 cu medii stagionale de 18,6 puncte, 6,3 recuperări și 4,8 pase decisive pe meci, în timp ce Celtics au reușit să obțină locul 7 în playoff cu un bilanț stagional de 41-40 (cu un meci nejucat din cauza atentatului de la maratonul din Boston). Celtics a pierdut în fața celor de la New York Knicks în primul tur, în șase meciuri. Pierce a avut o medie de 19,2 puncte pe meci, în timp ce a avut o aruncare slabă de 36,8% de pe teren și 26,8% de la trei puncte, alături de 5,7 recuperări și 5,3 pase decisive în seria pierdută în playoff.

Brooklyn Nets (2013-2014)Edit

Pierce în singurul său sezon cu Brooklyn Nets

La 28 iunie 2013, în ziua draftului NBA, Boston Celtics și Brooklyn Nets au ajuns la un acord pentru a-i tranzacționa pe Pierce, Kevin Garnett și Jason Terry pentru viitoarele selecții de prima rundă în proiectele din 2014, 2016 și 2018 și Kris Humphries, Gerald Wallace, Kris Joseph, MarShon Brooks și Keith Bogans. Tranzacția a fost încheiată la 12 iulie 2013. Brooklyn l-a primit, de asemenea, pe D. J. White, iar Celtics au primit, de asemenea, dreptul de a face schimb de selecții din prima rundă în proiectul din 2017. Pierce l-a convins pe Garnett să renunțe la clauza de interdicție de tranzacționare pentru ca afacerea să se concretizeze. La o conferință de presă introductivă cu Garnett și Terry în urma schimbului, Pierce a declarat: „Suntem orientați spre campionat… Am făcut o mulțime de bani în carierele noastre. Am câștigat o serie de premii. În acest moment, în momentul de față, ne dorim să câștigăm un campionat. Brooklyn ne oferă cea mai bună oportunitate.”

În 2013-14, Pierce a jucat în 75 de meciuri (inclusiv 68 ca titular), având o medie de 13,5 puncte, 4,6 recuperări și 2,4 pase decisive în 28,0 minute. El a marcat 1.000 de puncte pentru al 15-lea sezon consecutiv, devenind singurul jucător activ din NBA și al șaselea jucător din istoria NBA (alături de Kareem Abdul-Jabbar, Karl Malone, John Havlicek, Elvin Hayes, Robert Parish) care a marcat 1.000 de puncte în 15 sezoane consecutive. El i-a depășit pe Allen Iverson și Patrick Ewing pe lista marcatorilor din toate timpurile din NBA (ajungând pe locul 18 în istoria NBA), a trecut pe locul cinci în istoria NBA din toate timpurile, cu 1.935 de aruncări de trei puncte reușite în carieră, și a avut cele mai multe recuperări (86) într-un sezon din 2007-2008. La 11 aprilie 2014, împotriva celor de la Atlanta, Pierce a devenit al patrulea jucător în activitate (alături de Kobe Bryant, Dirk Nowitzki și Garnett) și al 18-lea jucător din istoria NBA care a înscris 25.000 de puncte în carieră.

Primarul sezonului, Nets era considerat a fi un candidat la câștigarea Conferinței de Est. Pierce și Garnett urmau să fie echipa de sprijin a lui Deron Williams, Joe Johnson și Brook Lopez. După ce au trecut de Toronto Raptors în primul tur al playoff-ului datorită unui blocaj în ultima secundă al lui Pierce în meciul 7, încercarea lor de a trece de Heat și de a câștiga un campionat a eșuat. Au pierdut în fața celor de la Miami în cinci meciuri în runda a doua.

Washington Wizards (2014-2015)Edit

Pierce cu Wizards în 2014

La 17 iulie 2014, Pierce a semnat un contract pe doi ani și 11 milioane de dolari cu Washington Wizards. Cu 14 puncte împotriva celor de la Atlanta Hawks pe 25 noiembrie 2014, Pierce l-a depășit pe Jerry West pentru locul 17 pe lista marcatorilor din carieră din NBA. Două săptămâni mai târziu, Pierce l-a depășit pe Reggie Miller pentru locul 16 pe lista marcatorilor din carieră din NBA, cu un record stagional de 28 de puncte împotriva celor de la Boston Celtics. La 14 ianuarie 2015, Pierce l-a depășit pe Jason Kidd pentru locul patru în toata istoria la numărul de coșuri de trei puncte marcate, într-o victorie cu 105-99 în fața lui Chicago Bulls. Unsprezece zile mai târziu, el a înregistrat cel de-al 2.000-lea coș de trei puncte din carieră într-o victorie cu 117-115 în prelungiri în fața celor de la Denver Nuggets. La 2 februarie 2015, l-a depășit pe Alex English pe locul 15 în topul marcatorilor din carieră din NBA, cu 11 puncte, împotriva celor de la Charlotte Hornets. Pierce a terminat sezonul regulat cu o medie de 11,9 puncte pe meci, cea mai scăzută din carieră.

La 9 mai 2015, Pierce a reușit o aruncare de două puncte cu trei apărători pe el la semnalul de alarmă pentru a învinge Atlanta Hawks cu 103-101 și a prelua un avantaj de 2-1 în seria din semifinalele Conferinței de Est. El a terminat meciul cu 13 puncte și 7 recuperări. În Meciul 6 al seriei din 15 mai, Wizards era condusă cu 94-91 cu câteva secunde înainte de final, când Pierce a lansat o aruncare de trei puncte, sperând să prelungească sezonul lui Wizards prin forțarea prelungirilor. Aruncarea s-a învârtit, aparent egalând scorul pe sirenă, dar jocul a fost revizuit, arătând că timpul a expirat înainte ca Pierce să elibereze mingea de baschet.

La 27 iunie 2015, Pierce a renunțat la al doilea an al contractului său cu Wizards pentru a deveni agent liber.

Los Angeles Clippers (2015-2017)Edit

La 10 iulie 2015, Pierce a semnat un contract pe trei ani și 10 milioane de dolari cu Los Angeles Clippers. El a debutat pentru Clippers în meciul de deschidere a sezonului echipei împotriva lui Sacramento Kings pe 28 octombrie, înregistrând 12 puncte și 7 recuperări de pe bancă într-o victorie cu 111-104. Cu Lance Stephenson titular pe postul de small forward, Pierce a început sezonul ca jucător de rol de pe bancă pentru prima dată în cariera sa. Pe 16 decembrie, Pierce a marcat șase puncte împotriva celor de la Milwaukee Bucks. În acest meci, el a marcat un „buzzer beater” la finalul primului sfert și a devenit al cincilea jucător activ și al 16-lea din istoria NBA care a ajuns la 26.000 de puncte.

La 26 septembrie 2016, Pierce a anunțat că sezonul 2016-17 va fi ultimul său sezon în NBA. În ceea ce avea să fie ultimul său meci la Boston, pe 5 februarie 2017, Pierce a fost titular și a jucat primele cinci minute înainte de a se îndrepta spre banca de rezerve – a fost prima sa apariție pentru Clippers din ajunul Anului Nou. Deși mulțimea i-a scandat numele în ultimele minute, Pierce a reintrat în joc abia când mai erau 19 secunde rămase; el a marcat o aruncare de trei puncte pentru a încheia meciul, pentru singurele sale puncte din meci. La 10 aprilie 2017, el a marcat toate cele 10 puncte ale sale în ultimele cinci minute ale victoriei lui Clippers cu 125-96 în fața lui Houston Rockets. Ulterior, el a trecut pe locul 15 pe lista marcatorilor din carieră în NBA, cu 26.397 de puncte. Clippers a încheiat sezonul regulat cu un bilanț de 51-31 și a intrat în playoff ca cap de serie nr. 4. Aceștia au continuat să piardă seria din primul tur al playoff-ului în fața celor de la Utah Jazz în șapte meciuri, iar cariera de 19 ani în NBA a lui Pierce s-a încheiat la finalul celui de-al șaptelea meci, la 30 aprilie 2017. În ultimul său meci, el a avut șase puncte și trei recuperări în 21 de minute, și a avut o medie de 11,1 minute în serie. La 28 iunie 2017, el a fost renunțat de Clippers.

Retragerea cu Celtics (2017)Edit

La 17 iulie 2017, Pierce a semnat un contract ceremonial cu Boston Celtics pentru a se retrage alături de echipă. La 18 august 2017, Celtics au anunțat că tricoul lui Pierce va fi retras la 11 februarie 2018. Tricoul său a fost ridicat până la grinzile de la TD Garden în cadrul unei ceremonii de după meciul Celtics-Cavaliers, el devenind a 23-a persoană din istoria Celtics care a fost onorată.