Paul Pierce

Boston Celtics (1998-2013)Upravit

Pierce při pokusu o smeč v lednu 2000.

Raná létaEdit

Pierce byl v roce 1998 vybrán v draftu NBA z celkového desátého místa týmem Boston Celtics, kterým v dětství pohrdal. Od začátku byl rozehrávačem, v 10 z prvních 11 zápasů nastřílel 19 a více bodů a byl na nejlepší cestě stát se jedním z nejlepších mladých hráčů ve hře. Za celý rok měl průměr 16,5 bodu a skončil třetí v hlasování o titul nováčka roku. Ve své druhé sezóně zvýšil svůj bodový průměr na 19,5 bodu na zápas a stával se jedním z elitních ofenzivních hráčů NBA. Ve své třetí sezóně v lize byl Pierce připraven na průlomový rok. V sezóně 2000/01 nastoupil Pierce v 82 zápasech (všechny začátky) a za 38,0 minut si připsal průměr 25,3 bodu, 6,4 doskoku, 3,1 asistence a 1,68 zisku. Vedl Celtics a skončil osmý v lize v počtu bodů na zápas, čtvrtý v celkovém počtu bodů (2 071). Byl vyhlášen Hráčem měsíce NBA za březen 2001, když si v průměru za měsíc připsal 30,3 bodu, 7,2 doskoku, 3,4 asistence a 1,60 zisku.

Stává se hvězdou NBAUpravit

V sezóně 2001/02 byl Pierce dvakrát vyhlášen spoluhráčem měsíce Východní konference, a to za prosinec a duben. V této sezóně Pierce dovedl Celtics poprvé po sedmi letech do play-off a dále do finále Východní konference. Ve třetím zápase finále konference se Celtics podařil největší obrat ve čtvrté čtvrtině v historii play-off NBA, Pierce nastřílel 19 ze svých 28 bodů v posledních 12 minutách a Boston překonal 21bodovou ztrátu a porazil New Jersey Nets 94:90. Díky tomuto vítězství se Celtics dostali do vedení 2:1 v sérii; Nets však sérii vyhráli v šesti zápasech.

Od roku 2002 do roku 2006 se Pierce každou sezónu dostal do All-Star týmu. V roce 2002 vedl ligu v celkovém počtu bodů (2 144) a v letech 2002 a 2003 byl zvolen do třetího týmu All-NBA. V roce 2002 byl také vybrán do reprezentace USA a zahrál si na mistrovství světa FIBA. Zatímco však Pierce dosahoval ohromujících osobních úspěchů, Celtics jako klub se potáceli. V sezóně 2006-07 skončil Boston s 24 výhrami – druhým nejhorším výsledkem v NBA – a Pierce kvůli zranění odehrál pouze 47 zápasů.

Šampion NBA a MVPEdit finále

Před sezónou 2007-08 získali Celtics do svých služeb další hvězdy NBA Raye Allena a Kevina Garnetta. Tato dvojice spolu s Piercem vytvořila „velkou trojku“. Celtics dosáhli největšího obratu v historii NBA za jednu sezónu – „velká trojka“ dovedla Boston k 66 výhrám v základní části, což znamenalo zlepšení o 42 zápasů. Tým se však zpočátku potýkal s problémy v play-off. Atlanta Hawks je v prvním kole vyřadila v sedmi zápasech, stejně jako Cleveland Cavaliers v semifinále konference. V sedmém utkání série proti Cavaliers nasbíral Pierce se 41 body druhý nejvyšší počet bodů v sedmém utkání v historii klubu a Celtics si poradili s Cavaliers a postoupili do finále Východní konference. Ve finále Východní konference Celtics porazili Detroit Pistons v šesti zápasech a vyhráli dva zápasy na cestách.

Pierce na mistrovském průvodu Celtics v roce 2008.

5. června 2008 v prvním zápase finále NBA 2008 proti Los Angeles Lakers se Pierce ve třetí čtvrtině zranil a byl ve velkých bolestech odnesen z hřiště. Na hřiště se však vrátil jen o několik minut později a ve třetí čtvrtině zažehl Celtics 15 body na cestě k vítězství 98:88. Poté dovedl Celtics k 17. mistrovskému titulu a v sérii nad Lakers zvítězil 4:2 na zápasy. Pierce byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem finále NBA, když v šestizápasové sérii zaznamenal v průměru 22 bodů na zápas.

Nedlouho po zisku titulu se Pierce zeptali: „Je Kobe opravdu nejlepší hráč na světě?“ „Ano,“ odpověděl Pierce. Pierce odpověděl: „Nemyslím si, že Kobe je nejlepší hráč. Nejlepším hráčem jsem já. Existuje hranice, která odděluje sebevědomí od domýšlivosti. Já tuto hranici nepřekračuji, ale mám v sebe velké sebevědomí.“ Citát vyvolal menší kontroverzi.

Přicházíme zkrátkaUpravit

Pierce se v říjnu 2008 zastal LeBrona Jamese.

Pierce a Celtics chtěli v sezóně 2008-09 v NBA zopakovat titul mistrů světa. Pierce za celou sezónu vynechal pouze jeden zápas a vedl tým v bodování. V roce 2009 byl jmenován do Utkání hvězd NBA a poprvé do druhého týmu All-NBA. Navzdory Piercovým úspěchům, kdy byl Kevin Garnett zraněný, prohráli Celtics ve druhém kole play-off NBA 2009.

Při Utkání hvězd NBA 2010 na stadionu Cowboys v texaském Arlingtonu se Pierce stal prvním Celticem od dob Larryho Birda, který vyhrál Soutěž tříbodových hráčů.

V třetím utkání prvního kola mezi Celtics a Miami Heat v play-off NBA v roce 2010 Pierce trefil při siréně 21metrový koš, kterým porazil Miami 100:98 a zajistil Celtics vedení v sérii 3:0 na zápasy. Celtics tuto sérii vyhráli a ve druhém kole porazili také vysoce favorizované Cavaliers. Ve finále Východní konference se střetli s Orlandem Magic, které porazili v šesti zápasech a postoupili do svého druhého finále v éře „velké trojky“. V odvetě finále NBA v roce 2008 se utkali s Lakers a ujali se vedení 3:2 na zápasy a vrátili se do Los Angeles. Přestože však Rasheed Wallace více než nahradil ztrátu zraněného centra Kendricka Perkinse, Celtics byli v šestém zápase vyřazeni a v sedmém zápase ztratili třináctibodový náskok ve druhém poločase a prohráli rozhodující zápas 83:79.

Dne 29. června 2010 Pierce odstoupil od smlouvy a uplatnil klauzuli o předčasném ukončení smlouvy, aby se 1. července 2010 stal nechráněným volným hráčem. Nicméně 2. července se Pierce a Celtics ústně dohodli na prodloužení smlouvy o čtyři roky, která ho udrží v Bostonu až do sezóny 2013/14.

3. listopadu 2010 během zápasu proti Milwaukee Bucks zaznamenal Pierce svůj 20 000. bod v kariéře z trestného hodu a stal se tak třetím hráčem v historii Celtics, který tohoto milníku dosáhl výhradně v dresu Celtics. Celtics zakončili sezónu na třetím místě Východní konference a v prvním kole play-off smetli New York Knicks. Ve druhém kole se Celtics utkali s Miami Heat a jejich velkou trojkou LeBron James, Dwyane Wade a Chris Bosh. Celtics prohráli s Miami, které nakonec postoupilo do finále NBA, v pěti zápasech.

7. února 2012 během zápasu proti Charlotte Bobcats nastřílel Pierce 15 bodů a předstihl Larryho Birda na druhém místě historické tabulky střelců Boston Celtics. Dne 9. února 2012 byl jmenován do své desáté účasti v All-Star NBA. Dne 9. března 2012 pak odehrál proti Portlandu Trail Blazers svůj 1000. zápas v kariéře v dresu Celtics; více než 1000 zápasů v kariéře za Celtics odehráli pouze Pierce, John Havlíček a Robert Parish. V sezóně 2011/12 měl Pierce průměr 19,4 bodu, 4,5 asistence a 5,2 doskoku na zápas, když Celtics ve výlukou zkrácené sezóně zakončili sezónu 39-27.

V play-off Celtics v prvním kole porazili Hawks v šesti zápasech, Pierce měl v sérii průměr 21,2 bodu na zápas. V konferenčním semifinále se Celtics utkali s týmem Philadelphia 76ers vedeným Dougem Collinsem. Ti zatlačili Celtics do celé sedmizápasové série, ale Celtics vyhráli finálový zápas 85:75. Ve finále konference se pak Celtics utkali s Miami Heat. Pierce v pátém zápase trefil klíčovou trojku LeBrona Jamese a ujal se vedení v sérii 3:2, ale Celtics poslední dva zápasy prohráli a Heat postoupili do finále NBA. Pierce zakončil play-off s průměrem 18,9 bodu na zápas, přičemž střílel pouze 38,6 % z pole a 31 % z trojek.

Sezóna 2012-13 se Celtics nevydařila podle plánu, neboť hvězdný rozehrávač Rajon Rondo byl mimo hru kvůli zranění přetrženého křížového vazu. Dne 27. ledna 2013 proti Miami Heat zaznamenal Pierce svůj první triple-double v sezóně – 17 bodů, 13 doskoků a 10 asistencí. Dne 10. února 2013 proti Denveru Nuggets zaznamenal Pierce své druhé triple-double v sezóně s 27 body, 14 doskoky a 14 asistencemi a stal se nejstarším hráčem, který v zápase jakékoliv délky zaznamenal alespoň 20 bodů, 12 doskoků a 12 asistencí (předtím držel tento rekord Larry Bird). Dne 29. března 2013 proti Atlantě Hawks zaznamenal Pierce své třetí triple-double v sezóně s 20 body, 10 doskoky a 10 asistencemi. Pierce zakončil sezónu 2012/13 s průměry 18,6 bodu, 6,3 doskoku a 4,8 asistence na zápas, zatímco Celtics se podařilo vybojovat 7. místo v play-off s bilancí 41-40 (jeden zápas se nehrál kvůli bombovému útoku na bostonský maraton). Celtics prohráli v 1. kole s New York Knicks v šesti zápasech. Pierce měl průměr 19,2 bodu na zápas, přičemž střílel slabých 36,8 % z pole a 26,8 % z tříbodové vzdálenosti spolu s 5,7 doskoku a 5,3 asistence v sérii play-off.

Brooklyn Nets (2013-2014)Upravit

Pierce ve své jediné sezóně v Brooklyn Nets

28. června 2013, v den draftu NBA, se Boston Celtics a Brooklyn Nets dohodli na výměně Pierce, Kevina Garnetta a Jasona Terryho za budoucí volby v prvním kole draftu v letech 2014, 2016 a 2018 a za Krise Humphriese, Geralda Wallace, Krise Josepha, MarShona Brookse a Keitha Boganse. Dohoda byla dokončena 12. července 2013. Brooklyn získal také D. J. Whitea a Celtics získali také právo na výměnu výběru v prvním kole draftu 2017. Pierce přesvědčil Garnetta, aby se vzdal své doložky o zákazu výměny, a dohoda se tak mohla uskutečnit. Na úvodní tiskové konferenci s Garnettem a Terrym po výměně Pierce prohlásil: „Jsme hnací silou šampionátu…. Za svou kariéru jsme vydělali spoustu peněz. Získali jsme řadu ocenění. V tuto chvíli nám jde o vítězství v šampionátu. Brooklyn nám k tomu dává tu nejlepší příležitost.“

V sezóně 2013-14 Pierce nastoupil do 75 zápasů (z toho 68 startů), v nichž si za 28,0 minut připsal v průměru 13,5 bodu, 4,6 doskoku a 2,4 asistence. Patnáctou sezónu v řadě zaznamenal 1 000 bodů, čímž se stal jediným aktivním hráčem NBA a šestým hráčem v historii NBA (spolu s Kareemem Abdul-Jabbarem, Karlem Malonem, Johnem Havlíčkem, Elvinem Hayesem a Robertem Parishem), který zaznamenal 1 000 bodů v 15 sezónách v řadě. V historické tabulce střelců NBA předstihl Allena Iversona a Patricka Ewinga (posunul se na 18. místo v historii NBA), s 1935 trefenými trojkami v kariéře se posunul na páté místo v historické tabulce NBA a od sezóny 2007-08 má na kontě nejvíce krádeží (86) za sezónu. Dne 11. dubna 2014 proti Atlantě se Pierce stal čtvrtým aktivním hráčem (spolu s Kobem Bryantem, Dirkem Nowitzkým a Garnettem) a osmnáctým hráčem v historii NBA, který zaznamenal 25 000 bodů v kariéře.

Před sezónou byli Nets považováni za uchazeče o vítězství ve Východní konferenci. Pierce a Garnett měli být oporou Derona Williamse, Joea Johnsona a Brooka Lopeze. Poté, co se v prvním kole play-off vyškrábali přes Toronto Raptors díky bloku Pierce v poslední vteřině sedmého zápasu, jejich pokus dostat se přes Heat a získat titul nevyšel. Ve druhém kole prohráli s Miami v pěti zápasech.

Washington Wizards (2014-2015)Edit

Pierce s Wizards v roce 2014

17. července 2014 podepsal Pierce s Washington Wizards dvouletou smlouvu na 11 milionů dolarů. Se 14 body proti Atlantě Hawks 25. listopadu 2014 Pierce předstihl Jerryho Westa na 17. místě v žebříčku střelců NBA v kariéře. O dva týdny později Pierce 28 body proti Bostonu Celtics předstihl Reggieho Millera na 16. místě v kariérním žebříčku střelců NBA. Dne 14. ledna 2015 Pierce při vítězství 105:99 nad Chicagem Bulls předstihl Jasona Kidda na čtvrtém místě v počtu trefených tříbodových košů. O jedenáct dní později zaznamenal při výhře 117:115 v prodloužení nad Denverem Nuggets svůj dvoutisící tříbodový pokus v kariéře. Dne 2. února 2015 předstihl Alexe Englishe na 15. místě kariérního žebříčku střelců NBA, když proti Charlotte Hornets zaznamenal 11 bodů. Pierce zakončil základní část sezony s průměrem 11,9 bodu na zápas, což je jeho kariérní maximum.

9. května 2015 Pierce střelou za dva body se třemi obránci na doskoku porazil Atlantu Hawks 103:101 a ujal se vedení 2:1 v sérii semifinále Východní konference. Zápas zakončil s 13 body a 7 doskoky. V šestém utkání série 15. května Wizards prohrávali 94:91 a zbývalo několik vteřin, když Pierce vystřelil za tři body a doufal, že si Wizards prodlouží sezonu vynucením prodloužení. Střela zamířila a zřejmě vyrovnala skóre s klaksonem, ale hra byla přezkoumána a ukázalo se, že čas vypršel dříve, než Pierce vypustil míč.

27. června 2015 Pierce odstoupil od druhého roku smlouvy s Wizards a stal se volným hráčem.

Los Angeles Clippers (2015-2017)Edit

10. července 2015 Pierce podepsal tříletou smlouvu na 10 milionů dolarů s Los Angeles Clippers. V dresu Clippers debutoval 28. října v úvodním utkání sezóny proti Sacramentu Kings a při výhře 111:104 zaznamenal 12 bodů a 7 doskoků z lavičky. Vzhledem k tomu, že Lance Stephenson nastoupil na pozici malého křídla, Pierce poprvé v kariéře zahájil sezónu jako hráč z lavičky. Dne 16. prosince nastřílel Pierce proti Milwaukee Bucks šest bodů. V zápase trefil na konci první čtvrtiny koš s bzučákem a stal se pátým aktivním hráčem a šestnáctým v historii NBA, který dosáhl 26 000 bodů.

26. září 2016 Pierce oznámil, že sezóna 2016-17 bude jeho poslední v NBA. V zápase, který měl být jeho posledním v Bostonu, 5. února 2017 Pierce nastoupil a odehrál prvních pět minut, než zamířil na lavičku – bylo to jeho první vystoupení za Clippers od Silvestra. Přestože diváci v posledních minutách skandovali jeho jméno, Pierce se vrátil do hry až 19 sekund před koncem; v závěru zápasu trefil trojku a zaznamenal tak své jediné body v zápase. Dne 10. dubna 2017 zaznamenal všech svých 10 bodů v závěrečných pěti minutách vítězství Clippers 125:96 nad Houston Rockets. Následně se s 26 397 body posunul na 15. místo v kariérním žebříčku střelců NBA. Clippers zakončili základní část s bilancí 51-31 a do play-off vstupovali jako nasazená čtyřka. V prvním kole play-off prohráli s týmem Utah Jazz v sedmi zápasech a Pierceova devatenáctiletá kariéra v NBA skončila 30. dubna 2017 při závěrečné siréně sedmého zápasu. Ve svém posledním zápase zaznamenal šest bodů a tři doskoky za 21 minut a v sérii měl průměr 11,1 minuty. Dne 28. června 2017 se ho Clippers zřekli.

Odchod do důchodu s Celtics (2017)Edit

17. července 2017 Pierce podepsal slavnostní smlouvu s Boston Celtics, aby s týmem ukončil kariéru. Dne 18. srpna 2017 Celtics oznámili, že Piercův dres bude vyřazen 11. února 2018. Jeho dres byl při pozápasovém ceremoniálu po utkání Celtics s Cavaliers vyzdvižen k trámům TD Garden a stal se tak 23. osobností v historii Celtics, která se dočkala této pocty.